Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan'a Açık Mektup: Dönüşüm Alanları Tasarısını Geri Çekin

Tasarının Orman Kanunu, Kıyı Kanunu, Boğaziçi Kanunu, Milli Parklar Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Mera Kanunu'nu devre dışı bıraktığına dikkat çeken Karademir, mektubunda şu görüşleri dile getirdi.

Birgün Gazetesib>Dönüşüm Alanları Hakkındaki Kanun Tasarısı, mektupla Başbakan Erdoğan'a şikayet edildi. Tasarının geri çekilmesini isteyen CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, "Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosunun görevlerini devre dışı bırakan bu tasarı, parlamentonun onurunu ve saygınlığını zedeleyecektir. Parlamentonun ve hükümetin, denizlerin kirlenmesine, havamızın ve suyumuzun zehirlenmesine, ormanların işgal edilmesine izin vermeyen, ulusal çıkarlara uygun, bilimsel, yaşamsal ve hukuksal ve görev ve sorumlulukları olduğunu düşünüyorum" dedi.

Cumhuriyet rejimi tehlikede
Tasarının Orman Kanunu, Kıyı Kanunu, Boğaziçi Kanunu, Milli Parklar Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Mera Kanunu'nu devre dışı bıraktığına dikkat çeken Karademir, mektubunda şu görüşleri dile getirdi: "Danıştay'ın Antalya bölgemizde tahsis edilen 'ormanların' tahsis işlemlerini durdurma gerekçesinde 'ormanların korunmasının asıl kamu yararı olduğu' ifade edilmiştir. Yargı kararından da görülebileceği üzere asıl kamu yararı ormanların korunması, kıyıların korunması, milli parkların korunması, tarım alanlarının korunması, tarih ve doğal değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara taşınmasıdır. Düzenleme bu haliyle Cumhuriyet rejimini tehlikeye sokacak kadar ciddi bir rejim değişikliği yasasıdır."

Karademir, yüzde 9 8'i deprem kuşağında olan Türkiye'de meydana gelen afetlerde hasar gören yapıların arasında kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapıların öne çıktığını hatırlattı ve "Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu, ülkenin ulusal değerlerini, ulusal çıkarlarını, kamusal haklarını, doğal, kültürel ve tarihi varlıklarını, çevresel zenginliklerini ulus adına korumakla görevli ve sorumludur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogana-acik-mektup-donusum-alanlari-tasarisini-geri-cekin_52860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!