Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ereğli Açıklarında Petrol Heyecanı

Amerikan Medison Oil Turkey Inc. Şirketi (Madison), Ereğli, Akçakoca ve Zonguldak arasındaki bölgede, Türkiye Anonim Ortaklığı (TPAO) ile yapılan orta

Türkiye Gazetesi/29.07.2002merikan Medison Oil Turkey Inc. Şirketi (Madison), Ereğli, Akçakoca ve Zonguldak arasındaki bölgede, Türkiye Anonim Ortaklığı (TPAO) ile yapılan ortak anlaşma doğrultusunda denizde petrol aramalarına başladı.
Ereğli Plaj Tesislerinde düzenlenen tanıtım toplantısına Türkiye Petrol İşleri Genel Müdürü Yusuf Çelik, TPAO Petrol Aramaları Grup Başkanı M. Ali Duygu, Madison Şirketi Başkanı Mike Fitzgerald, Madison Türkiye Genel Müdürü Roy A. Barker, Zonguldak Valisi İsmet Metin, Ereğli Kaymakamı Mustafa İngenç, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Deniz Kutluk, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı Kaymakamı Mehmet Ergenoğlu ve diğer yetkililer katıldı.

“Petrol yatakları bol”
Madison Şirketi Türkiye Genel Müdürü Roy A. Barker yaptığı konuşmada, Türkiye’de önemli petrol yataklarının bulunduğunu belirterek, “Akçakoca-Ereğli ve Zonguldak arasında yapılacak doğalgaz aramaları için şimdi sismik çalışmalara başlamış bulunuyoruz. 2003 yılının yaz ayında bir sondaj çalışması yapacağız. Madison petrol şirketi olarak Türkiye’deki petrol yataklarının bolluğundan memnunuz. Türkiye’de şimdiye kadar yeterli oranda petrol arama çalışmaları yapılmamış. Türkiye’de petrol aramalarında başarılı olmak için TPAO ile beraber çalışıyoruz. Türkiye’de başarılı olma şansımız çok yüksek. Buralarda yapılan aramalar bölgeye büyük katkısı olacak” dedi.

“Petrol aramak çok pahalı”
Türkiye Petrol İşleri Genel Müdürü Yusuf Çelik ise doğalgaz arama çalışmalarının Türkiye genelinde yaygınlaşması için çaba gösterildiğini anlattı. TPAO Petrol Aramaları Grup Başkanı M. Ali Duygu da Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk petrol aramalarının TPAO tarafından 1968 yılında o günkü teknik ile yapıldığını ve daha sonra da birçok kez sismik çalışmaların yapıldığını ancak sonuç alınmadığını ifade ederek, “Petrol aramaları çok pahalıdır. Bunu milli sermaye ile tek başına yapmak mümkün değil. Bunun için dışarıdaki şirketlerle işbirliğine giriyoruz. Sismik çalışmaların ardından sondaj çalışmalar yapılacak. Bu modeli Türkiye’nin her yerine yaymayı düşünüyoruz” dedi. Zonguldak Valisi İsmet Metin de, Zonguldak’ın yeraltı kaynakları bakımından zengin olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından jeoloji mühendisleri tarafından doğalgaz çıkarılacak bölgeler hakkında katılanlara bilgi verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eregli-aciklarinda-petrol-heyecani_1187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!