Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eren Talu, Körfez Ortaklığı ile Bir Taşla İki Kuş Vurdu

Korhan Kurdoğlu'nun ev sahipliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Plaza'da gerçekleştirilen imza törenine Abu Dhabi Group Murahhas Azası Parvez Ahmed Shahid, Al Zarooni Group Murahas Azası Khalid Al Zarooni, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, BAE Türkiye Büyükelçisi Hakkı Akil ve Eren Talu katıldı. Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan

Referans Gazetesi
Eren Talu, Körfez Ortaklığı ile Bir Taşla İki Kuş Vurdu

Galatasaray'ın Seyrantepe'de yapımı süren yeni stadını Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Abu Dhabi Group ile Al Zarooni Group tamamlayacak. Ağustos 2007'de yapılan ihaleyi kazanarak stadın yapımını üstlenen Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişimi, Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile ortak bir anonim şirket kurdu. Yüzde 51'i Körfez sermayesi gruplarına, yüzde 49'u ise Talu-Alke ortaklığına ait olan ve 75 milyon YTL sermayeli şirketin imzası dün İstanbul'da atıldı. Böylece, Seyrantepe'deki stat yapımına karşılık olarak alışveriş merkezi ve rezidansların yapılacağı Ali Sami Yen Stadı projesinin büyük ortaklığı da Köfrez sermayesine geçti. Abu Dhabi Group ile Al Zarooni Group, projeye katılmak için BAE'de ortak bir şirket kurdu. Bu şirketin ise yüzde 60'ı Abu Dhabi'ye yüzde 40'ı da Al Zarooni'ye ait.

Ağustos 2007'de TOKİ tarafından yapılan ihale sonucunda 777 milyon YTL proje maliyeti ile ve TOKİ'ye 234 milyon YTL kâr payı taahhüdüyle ihaleyi Eren Talu-Alke İnşaat kazandı. Buna göre, Talu-Alke, Seyrantepe'de Galatasaray'ın kullanacağı bir stat yaparken, bunun karşılığında da Ali Sami Yen Stadı'nın arazisinin tapusunu aldı. Talu-Alke, buraya alışveriş merkezi ve rezidans yapıp satış gelirinden 234 milyon doları TOKİ'ye verecekti. Talu-Alke, Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile yaptığı anlaşma sonrası bütün haklarını bu gruplara devretti. Yeni kurulan anonim şirket projeye harcanacak 700 milyon doların 200 milyon dolarını stat yapımına, 200 milyon dolarını ise TOKİ'ye verecek. 300 milyon dolar ise Mecidiyeköy'deki yatırıma harcanacak. Projenin tamamından 780 milyon dolarlık garanti gelir bekleniyor ancak bunun 1.4 milyar dolara da çıkması tahmin ediliyor. Gelirin artması halinde de TOKİ'ye yüzde 7 ek bir pay verilecek.
 
Talu cesaret gösterdi

Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) Türk-Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu'nun ev sahipliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Plaza'da gerçekleştirilen imza törenine Abu Dhabi Group Murahhas Azası Parvez Ahmed Shahid, Al Zarooni Group Murahas Azası Khalid Al Zarooni, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, BAE Türkiye Büyükelçisi Hakkı Akil ve Eren Talu katıldı. Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın da törene katılanlar arasındaydı. Galtasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ise Riva projesiyle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bir toplantıya gittiği için katılamadı.

Toplantıda konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Eren Talu'nun stat işine girerek büyük bir delilik yaptığını belirterek "Hesap kitap yapsaydı bu işe giremezdi. Bu iş cesaret isterdi. O da bu cesareti gösterdi" dedi. Bayraktar, Körfez sermayesinin projeye katılmasının Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini belirterek "Bu proje hem çok kârlı hem de dünyada prestij kazandıracak bir iş. Dhabi Group ve Zarooni Group, başka yatırımların da gelmesine vesile olacak" dedi. Dhabi Group Murahhas Azası Shahid ise Türk ekonomisinin istikrarlı ve canlı olmasının kendilerini cezbettiğini belirterek 700 milyon dolarlık projeyi zamanında teslim etmeye söz verdiklerini belirtti.
 
Yeni Galatasaraylılar

Projeyi bugünlere taşıyan Eren Talu ise "5 aydır Abu Dhabi'ye yaptığım seferlerin neticesi bugün bir imza ile ölümsüzleşiyor. Bu bize ve TOKİ'ye olan güvenin eseri" dedi. Stat projesine girmesinin bir delilik olduğunu kabul eden Talu, "Ne yapalım ki biz Galatasaraylılar böyle yetiştik. Ben bir Galatasaray neferiyim. Sorumluluklarımın bilincindeyim Özhan Ağabey. Bu stat 29 Ekim 2009'da bitecek. Başbakan Erdoğan'ın da bizi takip ettiğini biliyorum" diye konuştu.

Özhan Canaydın da yaptığı konuşmada çok mutlu olduğunu belirtirken Shahid ve Al Zarooni'ye sarılıp "İşte yeni Galatasaraylılar" dedi.
 
Riva'da ortak çalışabiliriz

Abu Dhabi Group Murahhas Azası Parvez Ahmed Shahid, Türkiye'de finans, telekekomünikasyon, mülk geliştirme, otel gibi başka yatrımlar yapmayı istediklerini söyledi. Shahid, Galatasaray'ın Riva'daki arsasına yapmayı planladığı projeye de talip olabileceklerini belirterek, "Henüz bize gelen bir teklif yok. Adnan Polat ile Eren Talu konuyu görüşmüş olabilir. Bize bir teklif gelirse kesinlikle ilgileniriz" dedi. Shahid, bu projeye girmelerinde devletin üst yönetiminin kendilerine destek vermesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Bir daha stat işine girmem

Seyrantepe stat projesinin mimarı ve ilk üstlenicisi Eren Talu, bir daha stat işine girmeyeceğini belirterek "Ben dersimi aldım. Bir daha stat almam" dedi. Ali Sami Yen'in yerine yapılacak olan alışveriş merkezini yapıp satacaklarını söyleyen Talu, şimdiden yabancı tekliflerin geldiğini söyledi. Körfez'den ortak bulmasaydı stat işinin zora girip girmeyeceğine dairse Talu, "Bu stat devletindir. Galatasaray 49 yıl ücretsiz kullanım hakkına sahip sadece. Bir şekilde bu stat biter ama biz bitireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eren-talu-korfez-ortakligi-ile-bir-tasla-iki-kus-vurdu_64773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!