Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ergene Derin Deşarj Projesinde Vana Patladı

Sanayi tesislerinin atık sularının Marmara Denizi’ne deşarjı için yapılan boru hattının denemesinde vana kırıldı, atık sular çevreye yayıldı, tarlalar su altında kaldı.

yapi.com.tr
Ergene Derin Deşarj Projesinde Vana Patladı

Ergene Havzası’nı koruma eylem planı kapsamında organize sanayi bölgelerinin (OSB) ortak atık su arıtma tesislerinden çıkan suların Marmara Denizi’ne derin deşarjı projesi çalışmaları kapsamında deneme sırasında vana kırıldı. Velimeşe ile Sağlık Mahallesi arasında Çerkezköy yönünden gelen hattaki kırılma nedeniyle atık sular çevreye yayıldı. Tarlaları su altında kalan bölge sakinleri isyan etti.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; toprak bilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı “Arıtılmış dedikleri bu kirli sanayi atık suyunu Marmara Denizi’nin dibine vereceklerdi. Marmara Denizi’ne bu kirli suyun verilmemesi için insanlarımız çırpındı.” dedi.

Istrancalar’daki Yıldız Dağları’ndan doğup Meriç Nehri ile birleşerek Ege Denizi’ne dökülen Ergene, 1970’lerden beri Çerkezköy ve Çorlu’daki sanayi tesisleri yüzünden kirletiliyor. Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgesi Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nde arıtılmış atıksuların Marmara Denizi’ne verilmesine ilişkin “Ergene Derin Deniz Deşarjı” projesi sürüyor. Bölge sakinleri test amacıyla borulara arıtılmış atık su basıldığı, vananın patlaması nedeniyle de çevredeki tarlaları suların bastığını anlattı.

Toprakbilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı, “Ergene Nehri ve yan kolları öteden beri evsel ve sanayi atık sularının verildiği bir akarsudur. Bu sular ile sulanan tarım alanlarında topraklar da ağır metaller ile kirlendi. Çare olarak evsel ve sanayi atık sularının arıtılarak Ergene Nehri’ne verilmesi, böylece dereler ile nehir yatağının temizlenmesini öngören projeler yapılmıştır. Ancak daha sonra arıtılmış atık suların Ergene Nehri’ne değil de Marmara Denizi’ne, 45 metre derine boşaltılması (Derin deşarj) projesi ortaya atılmıştır.” diye konuştu.

Suların aktarılması için bir boru-tünel sistemi yapıldığını anlatan Kantarcı, “Velimeşe-Çorlu boru hattında 6 Ekim’de yapılan bir denemede vana patlamış, kirli, kara renkli su çok geniş tarım alanlarına yayılmıştır. Arıtılmamış atık su, altı kum olan tarım alanından sızıp, yeraltı suyunu da kirletecektir. Atık suyun arıtılmasında yetersizlik vardır.” dedi.

 Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ergene-derin-desarj-projesinde-vana-patladi_182301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!