Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ergün Mimarlık Oltu Müzesi’ne İmza Atıyor

Geçtiğimiz aylarda görüşmelerini tamamlayan Oltu Kaymakamlığı ve Ergün Mimarlık, 1919 – 1920 yıllarında faaliyet gösteren Oltu Şura Hükümeti’ne ait eserlerin sergileneceği Oltu Müzesi için anlaşmaya vardı.

yapi.com.tr
Ergün Mimarlık Oltu Müzesi’ne İmza Atıyor

Yirmi seneyi aşkındır çeşitli ölçeklerde mimarlık hizmeti veren ve pek çok ödüllü projeye imza atan Ergün Mimarlık; Oltu Kaymakamlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Oltu Belediyesi Başkanlığı’na Oltu Müzesi projesini sundu.

Oltu Hükümet Konağı’nın hemen arkasında yer alan ve 10 dönümlük arazi üzerine yapılması planlanan müze yapısı ve çevre düzenlemeleri için Ergün Mimarlık ortaklarından Y. Mimar Eser Ergün; Oltu Kaymakamı Şenol Turan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek ve iş adamı Yusuf Cebeci’ye projenin detayları hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı. Cebeci’nin masraflarını üstlendiği proje kapsamında; paydaşlar Ergün Mimarlık tarafından hazırlanan konsept proje üzerinde mutabık kaldı.

Y. Mimar Eser Ergün, projeyi diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğin, kentin kültürel değerleriyle bütünleşik bir tavır sergilemesi olduğuna dikkat çekerek, ‘Oltu Müzesi, bölgedeki tarihi yapıların ruhunu çağdaş bir anlayışla yansıtan simgesel değer, çevresiyle uyumlu davetkar bir yapıdır.’ dedi.

Aidiyet hissi ön planda

Oltu’nun kültür ve sanat hayatına önemli katkı sağlayacak müzede, 1919-1920 yıllarında Erzurum’un Oltu ilçesinde var olan Şura Hükümeti’ne ait eserler sergilenecek. Müze yapısı aynı zamanda Oltu taşı işlemeciliği gibi güncel dönem kültürel üretim faaliyetlerine dair bilgilendirmelere de ev sahipliği yapacak.

Ergün Mimarlık için, bulunduğu bölgenin kültürüne, yerin coğrafi ve topografik özelliklerine uygun bir müze yapısı tasarlamak öncelikli hedeflerden biri olmuş. Erzurum ve Oltu’da bulunan önemli tarihi yapıların mimarilerinden izler taşıyan Oltu Müzesi; avlulu plan şeması, peyzajla kurduğu ilişki ve doğal malzeme seçimleri ile aidiyet hissinin ön planda olduğu bir atmosfer yaratıyor.

Simgesel bir değer

Oltu ilçesinin tarihinde var olmuş, Oltu Şura Hükümeti’ni tanıtan müze yapısı, içeriği itibariyle simgesel bir değere sahip. Mimari formda kullanılan belirgin hatlar ve geometri, bu simgesel değeri ön planda tutan yalın ve anıtsal bir yapı ortaya çıkartıyor.

Toplam 1200 metrekarelik inşaat alanına sahip Oltu Müzesi’nin yerleşim kurgusunda müzenin farklı kotlardan ulaşılabilirliği göz önünde bulundurulmuş. Yol kotunda giriş, ziyaretçileri kucaklayan ve davetkar bir tavır sergileyen meydan ile desteklenirken bir alt kotta, geçici sergi alanı ve kafe ile parktan müzeye erişim sağlanmış.