Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eric Owen Moss 30. Uluslararası İstanbul Yapı Fuarı'ndaydı

30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild 2007 kapsamında, Dupont'un ana sponsorluğunda "Çok Fazla Yeterli Değildir" başlıklı bir konferans gerçekleştiren deneysel mimarinin önde gelen isimlerinden Eric Owen Moss, konuşmasına İstanbul hakkındaki izlenimlerini aktararak başladı. Ayasofya'ya olan hayranlığını dile getiren Moss, Ayasofya gibi bazı

yapi.com.tr/Işıl Göreci
Eric Owen Moss 30. Uluslararası İstanbul Yapı Fuarı'ndaydı

b>30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild 2007 kapsamında, Dupont'un ana sponsorluğunda "Çok Fazla Yeterli Değildir" başlıklı bir konferans veren, deneysel mimarinin önde gelen isimlerinden Eric Owen Moss, konuşmasına İstanbul hakkındaki izlenimlerini aktararak başladı. Ayasofya'ya olan hayranlığını dile getiren Moss, Ayasofya gibi bazı mekânların ancak deneyimleyerek anlaşılabileceğini vurguladı.

History Channel'ın Amerika kapsamında Geleceğin Şehirleri adıyla düzenlediği yarışmada, Los Angeles'in 100 yıl sonraki halini yansıttığı projesiyle birincilik ödülü alan Moss, katılımcılarla İstanbul'a göre çok daha yeni bir kent olarak tanımladığı Los Angeles şehrinin otobanlar, demiryolları, yapay nehir ve enerji hatları üzerinden geliştirdiği projesini paylaştı. Yaşadığı kent olan Los Angeles'ın İstanbul gibi tarihi ve politik açıdan zengin bir şehir olmadığını belirten Moss, "bazen tarihinizi siz yaratmalısınız, bizim Los Angeles'ta yaptığımız da tam olarak bu" dedi.

Los Angeles şehrinin sanayi alanı olarak adlandırabileceğimiz Culver City bölgesini yeniden yapılandırarak hayata kazandıran Moss, burada yaptığı sıradışı projelerini de tanıttı. Kendisini dekonstrüktivist olarak tanımlayan Moss, tüm mimarların soyut resmin öncülerinden kübist ressam Mondrian'ın çizimlerinden etkilendiğini belirtti.

Moss'un katılımcılarla paylaştığı projelerinden biri de 2004 yılında Washington D.C'de gerçekleştirdiği Smithsonian Enstitüsü Patent Ofisi binasıydı. Amerikalıların "demokrasi avlusu" olarak adlandırdıkları binayı renove eden Moss, teknik açıdan bir ilki gerçekleştirdiği bu projede, binanın çatısını değişik uzunluktaki cam ve çelik çubuklarla kaplayarak adeta bir cam ormanı görüntüsü elde etmiş. Işığın sürekli değişiminden kaynaklanan renk oyunlarının binaya yenilikçi bir görüntü kattığını söyleyen Moss, bu tasarımı şiirsel olarak niteliyor.
Moss'un malzeme açısından cama olan tutkusunun yansıdığı işlerden biri de Çin'de yer alan Guangdong Müzesi. Müze için açılan uluslararası yarışmayı kazanan projesinde yatay bir eğilim sergileyen Moss, şehrin Pearl Nehri ile birleştiği bu hızlı kentsel gelişme noktasını çözmek için görülmemiş bir kültür-sanat deneyimi öngörmüş.

Müzeye ulaşmak için kullanılan yol boyunca cam çubukları kullanarak yine bir cam ormanı yaratan Moss, güneye hareket eden kentsel gelişmenin bitiş noktasını işaretlemekle, müzenin doğusu ve operanın batısında yeni bir arazi formu ve peyzaj, yeni bir kentsel mekân ile sanat ve müzik eğitim ve kutlama mekânı önerdiğini belirtti.

Rusya gibi iklim açısından soğuk bir ülkede iş yapmanın zorluklarına değinen Moss, St. Petersburg'da, Yeni Mariinsky Tiyatrosu ve Yeni Hollanda adına katıldığı yarışma projelerinden söz etti. Projenin çok beğenilmesine rağmen politik unsurlar yüzünden yarışma birinciliği alamadıklarını belirten Moss, bu projesiyle Venedik Bienali'ne de katılmıştı.

Moss'un ziyaretçilerle paylaştığı son projesi ise Meksika'da gerçekleştirdiği José Vasconcelos Halk Kütüphanesi'ydi. Günde 350 bin kişinin kullandığı tren yolunun bitişiğinde yer alan ulusal kütüphaneyi yine cam ve çelik kullanarak yenileyen Moss, burada Aztek ve Maya gibi köklü bir tarihi bağı olan Meksika'nın geleceğini etkileyecek bilgi ağını yeniden oluşturduklarını belirtti. Kütüphane dışında sergi ve performans salonları, müze galerileri, restoranlar, çocuklar için etkinlik alanı ve multimedya olanaklarının anlatılacağı alanlar yarattıklarını anlatan Moss, ulusal kütüphaneyi bir şehrin mikrokozmosu olarak niteledi.


Eric Owen Moss haber dosyasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eric-owen-moss-30-uluslararasi-istanbul-yapi-fuarindaydi_53802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!