Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erken Uyarı Sistemi Sahipsiz Kaldı

Japonya'da kuruluşların hizmetine sunulan deprem erken uyarı sistemi, olası bir deprem hazırlığındaki İstanbul'da bir türlü hayata geçirilemiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından yıllar önce hazırlanan sistem sahipsiz kaldı.

CNN Türk
1 Erken Uyarı Sistemi Sahipsiz Kaldı

b>Japonya'da kuruluşların hizmetine sunulan deprem erken uyarı sistemi, olası bir deprem hazırlığındaki İstanbul'da bir türlü hayata geçirilemiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından yıllar önce hazırlanan sistem sahipsiz kaldı.

Kamu şemsiyesi altında uygulanabilecek erken uyarı sistemine, şemsiye görevi üstlenecek bir kurum bulunamıyor. Erken uyarı sistemi devreye girebilse, olası bir depremde risk altındaki İstanbul'da, afetin zararlarını en aza indirmek mümkün. Bu sayede yüksek gerilim hatlarındaki elektrik, bilgisayarın bir tuşuna basarak kesilebilir. Böylece fabrikaların, santral ve rafinerilerin çalışması, metro ve banliyö trenleri durabilir. Doğalgaz şebekesi devre dışı bırakılabilir.

Erken uyarı sistemini devreye sokmak, ancak bir kamu kuruluşunun şemsiye görevi üstlenmesiyle mümkün. Bu görevi üstlenecek iki kurum var: İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi. Ancak iki kurumdan da ses çıkmıyor. Yani kent için hayati önemi olan bir sisteme şemsiye görevi üstlenecek bir kurum bulunamıyor.

Valilik “somut bir talep gelmedi” diyor, Kandilli Rasathanesi ise valilikten cevap bekliyor. Valilik “doğalgaz şebekesi sisteme uyarlanmadı” diyor, Kandilli sistemi kendi olanaklarıyla geliştirmeyi sürdürüyor.

Üstelik sistem hayata geçebilse Japonya'da olduğu gibi kurum ve kuruluşlar da deprem önlemi alabilecek. Çünkü sistem hasar yapıcı şok dalgasını 1 saniye ile 15 saniye arasında belirleyip otomatik sinyal yardımıyla sinyali kullanacak birimlere iletebiliyor. Bu da yangın alarmının devreye girmesine, kentin elektirik, su ve doğalgaz şebekesini kontrol altına almaya yetecek bir süre.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erken-uyari-sistemi-sahipsiz-kaldi_47421.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Depremlerden önceden haberdar olmak istiyorsanız web sayfamı takip edin. www.depremerkenuyari.com. ABD altında olan depremden olduktan sonra haberdar oldu . geliştirdiğim üstün teknoloji ile günler öncesinden 7 mağnitüd depremin (-109+24) Noktasında olacağını Binlerce buluşlarımla tesbit ettim. www.depremerkenuyari.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!