Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eroğlu: Herşey Doğa İçin

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre adına atılması gereken adımları sağlam ve ardı ardına attığını söyledi. Eroğlu, Bakanlığın, koruma-kullanma ilkesi çerçevesinde çevresel kaynakların korunması ve geliştirilmesi kapsamında atık yönetimi, su kalitesi, hava kalitesi, gürültü kontrolü,

Hürriyet Gazetesi
Eroğlu: Herşey Doğa İçin

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre adına atılması gereken adımları sağlam ve ardı ardına attığını söyledi. Eroğlu, Bakanlığın, koruma-kullanma ilkesi çerçevesinde çevresel kaynakların korunması ve geliştirilmesi kapsamında atık yönetimi, su kalitesi, hava kalitesi, gürültü kontrolü, kimyasallar ile çevresel etki değerlendirme ve planlama alanlarında 115 mevzuat ile hizmet verdiğini söyledi.

Kurumsal kapasiteyi geliştirmeye yönelik 44 AB projesi gerçekleştirildiğini anlatan Eroğlu, AB’ye mevzuat uyumunun 2012 yılına kadar tamamlanacağını ifade etti.

Katı atık düzenli depolama tesislerine yönelik yatırımların hızla arttığını vurgulayan Eroğlu, var olan tesislerle 31 milyon kişiye hizmet verildiğini, bu rakamı 2012 yılında 57 milyona yükseltmeyi planladıklarını bildirdi.

Eroğlu, yurt çapında hizmet veren katı atık düzenli depolama tesislerinin üçünde çıkarılan metan gazından elektrik üretildiğini de belirterek, geri kazanılan ve kayıt altına alınan ambalaj atığı miktarının geçen yıl 1,5 milyon tona ulaştığını anımsattı.

Güvenli bertaraf

Türkiye’de 110 belediye sınırları içerisinde yaklaşık 4,5 milyon kişinin ambalaj atıklarının kaynağında toplandığını anlatan Eroğlu, tıbbi atıkların güvenli bertarafını sağlamada da önemli adımlar atıldığını söyledi.

Eroğlu, tehlikeli atık bertaraf tesisi kapasitesinin her geçen gün arttığını, tehlikeli atık yönetiminde geri kazanmaya öncelik verdiklerini belirterek, bu yıl tehlikeli atık yönetiminde elektronik bilgi ve takip sistemine geçileceğini, atık kaynağı, toplama/taşıma sistemi, bertaraf tesisleri ve Bakanlık arasında elektronik bilgi ağı kurulacağını duyurdu.

Atıksu arıtımına da değinen Eroğlu, bu konuda planlı ve hedefli çalışmaya başladıklarını vurguladı. Eroğlu, "Atıksu arıtımı eylem planı ve havza koruma eylem planları hazırlayarak su kirliliği ile daha etkili mücadele ediyoruz. Su kalite yönetiminde münferit çözüm yerine havza ölçeğinde çözüm anlayışına geçtik. AB normlarına uygun entegre nehir havzası yönetim planları hazırlıyoruz. Büyük Menderes ve Yeşilırmak için nehir havzası yönetim planları bu yıl tamamlanıyor. Hedefimiz 2010 yılında toplam belediye nüfusunun yüzde 73’ünün atık sularının arıtılmasıdır" diye konuştu.

Temiz hava için özel merkezler

Çevre Bakanı Eroğlu, temiz hava eylem planıyla ilgili de bölgesel temiz hava merkezleri kurulduğunu belirterek, sanayi emisyonlarının kontrolünün hızlandırılacağını, daha temiz yakıtların kullanımı için denetimlerin artırılacağını söyledi. Ulusal hava kalitesi ölçüm ve izleme ağını kurduklarını, 81 ilde 116 istasyon ile hava kalitesinin izlendiğini ifade eden Eroğlu, "Hava kalitesi izleme sistemini geliştiriyoruz. 8 bölgede bölgesel temiz hava merkezleri kuruluyor. Gelecek yıl Marmara Temiz Hava Merkezi ile birlikte 39 yeni istasyon kurulacak. 2014 yılında ise hava kalitesi 209 istasyon ile izlenecek" dedi.

Ağaçlandırmada birinci Ankara

Ankara, 2008 yılında Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliğinde 30 puanla birinci oldu. Türkiye genelinde başlatılan Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında, başkentte yürütülen çalışmalar ödül aldı. Seferberlik çerçevesinde eylem planı hazırlayan Ankara İl ve Çevre Orman Müdürlüğü, bir yıl boyunca ağaçlandırma çalışmalarına devam etti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Ankara 30 puanla birinci olurken, başkenti Konya 19 puanla, Mersin de 15 puanla takip etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eroglu-hersey-doga-icin_69564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!