Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erzurum’da 2011 için Ağaç Katliamı

Atatürk Üniversitesi Kampusü ile Palandöken İlçesi'nin arasında bulunan Kiremitlik Tabya'da, UNIVERSIAD 2011 için 5 atlama kulesi yapılması kararlaştırıldı. Uzmanlar tarafından en uygun yer olarak kabul edilen Kiremitlik Tabya önünden bugün geçenler, ağaç katliamına tanık oldu. Ellerinde motorlu testerelerle ormanlık alana giren Orman Bölge

Radikal Gazetesi
1 Erzurum’da 2011 için Ağaç Katliamı

Erzurum'da 2001’de yapılacak olan Üniversitelerarası Kış Oyunları öncesinde kayakla atlama kuleleri için tarihi Kiremitli Tabya'da yaşları 10 ila 15 arasında değişen 100 çam ağacı, Orman Bölge Müdürlüğü elemanları tarafından kesildi. Vali Sami Bulut, ağaçları kesmekten başka çarelerinin olmadığını ileri sürerken, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, “Üç yıldır kış olunları için taş üstüne taş koymayanlar 2009'a ağaç katliamı yaparak başladı” dedi.

Atatürk Üniversitesi Kampusü ile Palandöken İlçesi'nin arasında bulunan Kiremitlik Tabya'da, UNIVERSIAD 2011 için 5 atlama kulesi yapılması kararlaştırıldı. Uzmanlar tarafından en uygun yer olarak kabul edilen Kiremitlik Tabya önünden bugün geçenler, ağaç katliamına tanık oldu. Ellerinde motorlu testerelerle ormanlık alana giren Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri, çamları bir bir devirmeye başladı. Çok kısa sürede 100 çam ağacı, karların üstüne yığıldı. Vatandaşlar, medya kuruluşlarını arayarak katliamının önüne geçilmesini isterken, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde görevli bir kadın mimar, “Mart'ta yurt dışından Kış olunlarını denetleyen komite gelecek. Onların bu alanı ağaçlardan temizlenmiş olarak görmesi gerekiyor. Bu konuda ihtar aldık” dedi.

Orman Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Celal ise sahanın ağaç nakli yapılmaya elverişli olmadığını belirterek, “Atlama kuleleri yapılacağı için belirlenen bölgedeki ağaçları kesiyoruz. Bu ağaçları kesmeden önce söküp başka bir alana dikmek istedik ancak arazi dik ve meyilli olduğu için araç girmedi. Kesmekten başka çare yoktu. Kestiğimiz ağaçları daha sonra satışa çıkaracağız” diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Ormanlık alanın bulunduğu Kiramitlik Tabya'da Kış Oyunları için 5 atlama kulesi yapılacağını belirterek, “Kulelerin mimari çalışması tamamlandı. İhale aşamasına geldi. dünyadaki tüm spor tesislerinde olduğu gibi burada da belli sayıda ağaç kesiliyor. Amerikalılar'ın yaptığı master plan çervesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Ormanlık alanda bulunan çam ağaçlarından bazılarını geçtiğimiz yıl söküp çeşitli kurumların bahçelerine diktiklerini ifade eden Vali Sami Bulut, “Bu ağaçların yaşları büyük olduğu için hiçbiri tutmadı. İstemeden kesmek zorunda kaldık. Bu demek değildir ki ormanı hepten yok edeceğiz. Uzmanların belirlediği atlama kulelerinin bulunduğu yerdeki ağaçlar kesilecek. Erzurum'da bu yıl sadece 4 milyona yakın fidan dikilmiştir. 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları için bunu yapmak zorundaydık” diye konuştu.

Çam ağaçlarının kesildiğini görünce şoke olduğunu vurgulayan TEMA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu ise “Çam ağaçları atlama kuleleri için orman bölge müdürlüğü tarafından kesiliyor. Bunlar kesilmeyecek, sökülecek diye karar çıkmıştı.. Ne olursa olsun bundan sonraki ağaçları kestirmeyeceğim. Birilerinin bu katliama bizimle birlikte ‘dur’ demesi gerek. Buradaki ağaçlar taşınamaz diyorlar. Bu çok anlamsız. Üç yıldır kış olunları için taş üstüne taş koymayanlar 2009'a ağaç katliamı yaparak başladı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurumda-2011-icin-agac-katliami_66286.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Düzeltme. Amerikalıların yaptığı master plan çerçevesinde katliama hızla devam ediyoruz. İşin üzücü tarafı onca eğitim almış mimar, mühendisin bu durumu onaylaması YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!