Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erzurum'da 'Cazibe Merkezi Projesi'

Erzurum'da uygulanan 'Cazibe Merkezi Projesi' ile kent merkezindeki tarihi yapının korunması ve yeni kent dokusuyla entegre edilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr / AA
Erzurum'da 'Cazibe Merkezi Projesi'

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yakutiye Belediyesi ve KOSGEP tarafından hazırlanan ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kabul edilen 60 milyon liraya mal olacak 'Cazibe Merkezi Projesi' ile kentteki tarihi ve kültürel mirasın korunması amaçlanıyor.

Tarihi eserlerin etrafındaki metruk yapılar kamulaştırılarak, tarihi mekanlar ve çevrelerinin restorasyon ve peyzajının esas alındığı projede, geleneksel dokuya uygun kafeterya, el sanatları atölyeleri ve butik oteller gibi işletmeler de yapılacak. Erzurum Kalesi ve Üç Kümbetler gibi tarihi mekanların da aralarında bulunduğu eski yerleşim yerleri, projenin uygulanmasıyla bölge turizminin hizmetine sunulacak.

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Palan Otel'de düzenlenen 2011 Sosyal Destek Programı (SODES) bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Erzurum'un en önemli gündem maddesinin turizm olduğunu söyledi.

Cazibe Merkezi Projesi'ni, ''Erzurum'a bahşedilen bir lütuf'' olarak nitelendiren Öztürk, ''Bunu düşünenlere ve emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır'' dedi.

Turizmin, kentlerin sosyokültürel kalkınmasında en önemli sacayağı olduğunu ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

''Bizim bir numaralı meselemiz ve en iyi pazarlayabileceğimiz şey turizmdir. Erzurum Kalesi ve çevresi, Üç Kümbetler, Yakutiye ve Çifte Minareli Medrese gibi bölgeler, bizim pazarlayabileceğimiz en büyük kültürel mirasımız ve varlığımızdır. Kültürel anlamda bundan daha önemli maddemiz yok. 60 milyon liralık projeyle belediyelerimizin daha önce yapmak zorunda oldukları, bizim de sabırsızlıkla beklediğimiz bu güzelleştirme, restorasyon ve sağlıklaştırma faaliyetlerini Erzurum'da yapacağız.''

Öztürk, projeyle bin yıllık Türk-İslam tarihinin tüm güzelliğiyle ortaya çıkacağını, Cazibe Merkezi Projesi'nin Erzurum için ciddi bir kazanç, güzellik ve referans olacağını sözlerine ekledi.

 Toplantıda, Vali Yardımcısı Mehmet Gök ile diğer katılımcılar, SODES projeleri hakkında konuştular. Projenin, 2012'nin Aralık ayında bitirilmesi planlanıyor.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurumda-cazibe-merkezi-projesi_87007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!