Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esenyurt’ta 5 Okullu 'Kampüs Lise' Hayata Geçiyor

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un seçim vaatleri arasında yer alan "Kampüs Lise" projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı.

yapi.com.tr
Esenyurt’ta 5 Okullu 'Kampüs Lise' Hayata Geçiyor

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, ilçenin en önemli sorunlarının başında gelen okul sorununu çözmek için önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bozkurt'un seçim vaatlerinden birisi olan “Kampüs Lise” projesi, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayından geçti.

Sözcü’de yer alan habere göre; içerisinde 5 adet lisenin yanı sıra açık ve kapalı spor alanları, sosyal tesis alanları, atölyeler, kütüphane, konferans salonu ve yurt binasının da bulunacağı projeye, ihale aşamasının ardından kazma vurulacak. Kampüs Lise projesi, geçmişte bir vakfa tahsis edilen ancak usulsüzlükler nedeniyle geri alınan 25 dönümlük arazi üzerinde yükselecek.

Beş lise aynı kampüste
1 Anadolu Lisesi, 1 Fen Lisesi, 1 İmam Hatip Lisesi ve 2 Meslek Lisesi'ni aynı kampüste bir araya getiren Kampüs Lise projesi, Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Beş farklı lisede eğitim alacak olan 5 bine yakın öğrenci, kampüsteki atölye, spor salonu, kütüphane, yemekhane ve konferans salonu gibi alanları birlikte kullanacak. Bir üniversite kampüsünü andıran projede, 104 yataklı bir öğrenci yurdu da yer alacak.

Cumhuriyet'in 100. yılında açılması hedefleniyor
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Kampüs Lise projesini, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümü olan 2023'te açmayı hedeflediklerini belirterek “Esenyurt, Bulgaristan'dan Iğdır'a kadar her noktadan insanların kurduğu bir kent. Biz bu projemizle eğitim sorununa çare olmaya çalışırken bu bölgelerden gelen ailelerin çocuklarını da sadece derste değil sosyalleşirken de bir araya getireceğiz.” dedi.

Ne olmuştu?
Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, 2011 yılında dönemin belediye başkanı Necmi Kadıoğlu tarafından, daha sonra Esenyurt Üniversitesi'ni de kuracak olan Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür Sağlık Vakfı'na tahsis edilen 25 dönümlük arsanın geri alınması için, tahsisin usulsüz olduğunu belirten Sayıştay raporunu temel alarak 2019'un Eylül ayında Esenyurt Belediye Meclisi'ne bir teklif sunmuştu.

AKP grubunun “hayır” oyu verdiği, MHP grubunun ise “Çekimser” kaldığı teklif defalarca reddedilmişti. Bunun üzerine belediye, vakfa yapılan tahsisi iptal için mahkemeye başvurmuştu. İstanbul 10. İdare Mahkemesi, tahsisi hukuka aykırı bularak iptal etmişti. Mahkeme kararının ardından tahsis kararı, geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki meclis toplantısında iptal edildi. Arazi vakıftan alınarak Esenyurt Belediyesi'ne iade edilmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenyurtta-5-okullu-kampus-lise-hayata-geciyor_189290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!