Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Eserleri Siz Çıkardınız Müzeyi de Siz Yapın’

Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray Projesi kapsamında yürütülen arkeolojik kazılara 30 milyon dolar harcandığını ve bu kazıların finansmanının Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından karşılandığını söyledi. Arslan, kazılarda bulunan eserlerin sergilenmesiyle ilgili yer sıkıntısı

Cumhuriyet Gazetesi
‘Eserleri Siz Çıkardınız Müzeyi de Siz Yapın’

Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray Projesi kapsamında yürütülen arkeolojik kazılara 30 milyon dolar harcandığını ve bu kazıların finansmanının Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından karşılandığını söyledi. Arslan, kazılarda bulunan eserlerin sergilenmesiyle ilgili yer sıkıntısı yaşadıklarını da belirterek JICA’dan yeni müze binası talep etti.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden düzenlenen bir panelde konuşan Arslan, Marmaray nedeniyle yürütülen arkeolojik kazıların Üsküdar ve Kazlıçeşme’de sona erdiğini Yenikapı ve Sirkeci’de ise devam ettiğini anlattı. Arslan, “Hedefimiz bu yıl içinde kazıların bitirilmesi” dedi. Yenikapı’da yaklaşık 500 metre ilerleyen tünelleri 2011’in başında denizin altındaki tüplerle birleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Arslan, Marmaray projesini 29 Ekim 2013’te hizmete açmayı planladıklarını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Daire Başkanı Melik Ayaz da Yenikapı ve Sirkeci istasyonlarında toplam 27 bin 504 adet envanterlik eserin çıkarıldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eserleri-siz-cikardiniz-muzeyi-de-siz-yapin_77230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!