Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Taşocağı Yemyeşil Oldu!

Ayazağa’da önce taşocağı, daha sonra hafriyat döküm alanı olarak kullanılan arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırıldı.

Milliyet Gazetesi/Şakir AYDIN / Murat ÖZTÜRK
Eski Taşocağı Yemyeşil Oldu!

stanbul’da özel firmalar tarafından çeşitli dönemlerde kullanıldıktan sonra terk edilen eski taşocakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılarak yeşil alana dönüştürülüyor.

Ayazağa Cendere Yolu’nda yıllarca bir taşocağı firması tarafından kullanılan 100 bin metrekarelik alan şirketin faaliyetlerini bitirmesinin ardından Orman Bölge Müdürlüğü’nce döküm alanı olarak kullanılmak üzere bir hafriyat firmasına kiralandı. 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi’nden gerekli izni alarak, bu alana hafriyat dökümü yapan kiracı firma, eski taşocağının dolmasının ardından Ağustos 2006’da faaliyetlerini bitirdi. Hafriyat firmasının çalışmalarını tamamlamasının ardından harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yaklaşık 1.5 yılda söz konusu alanı ağaçlandırarak, yeşil alana çevirdi.

İstanbul’da benzer birçok alanın bulunduğunu vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, eskiden bataklığı andıran bu tür alanların bir bir ağaçlandırılarak yeşil alan olarak çevreye kazandırıldığını belirttiler.

Bu ilk örnek değil
Ayazağa’da yapılan çalışmanın ilk olmadığını dile getiren yetkililer, bundan önce de yine Şile-Sahilköy şeridinde bulunan 50 bin metrekarelik eski taşocağının ağaçlandırılarak yeşil alana dönüştürüldüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-tasocagi-yemyesil-oldu_60568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!