Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Tip Ampüllerle Yılda 1.7 Milyar YTL Boşa Harcanıyor

Üretilen toplam elektriğin yüzde 25’inin aydınlatmada kullanıldığı Türkiye’de, cep yakan faturalardan kurtulmanın yolu tasarruflu ampul kullanmaktan geçiyor. Mevcut eski tip ampullerin enerji verimli kompakt floresan ampullerle değiştirilmesi durumunda, yılda yaklaşık 1,7 milyar YTL tasarruf sağlanabiliyor.

yapi.com.tr
1 Eski Tip Ampüllerle Yılda 1.7 Milyar YTL Boşa Harcanıyor

Üretilen toplam elektriğin yüzde 25’inin aydınlatmada kullanıldığı Türkiye’de, cep yakan faturalardan kurtulmanın yolu tasarruflu ampul kullanmaktan geçiyor. Mevcut eski tip ampullerin enerji verimli kompakt floresan ampullerle değiştirilmesi durumunda, yılda yaklaşık 1,7 milyar YTL tasarruf sağlanabiliyor.

Enerji tasarruflu ampuller, flamanlı akkor ampullere oranla hem daha az elektrik tüketiyor hem de atmosfere daha az karbondioksit salıyor. 15 Watt enerji tasarruflu bir ampul, 75 Watt normal bir ampulden yüzde 80 oranında daha az elektrik harcıyor. Evlerde,  ofislerde, endüstride ve yolların aydınlatılmasında kullanılan mevcut ampullerin enerji verimli ampullerle değiştirilmesi halinde, on senede ortalama 17 milyar YTL tasarruf sağlanabiliyor. Yani sadece ampul değiştirerek, ülke genelinde yılda yaklaşık 1,7 milyar YTL tasarruf sağlamak mümkün. Bu tasarrufun en büyük kısmı ise evlerdeki eski tip ampullerin değiştirilmesiyle gerçekleşiyor.

EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi) Tanıtım ve Bilinçlendirme Şube Müdürü ve enverIPAB (Binalarda Enerji Verimliliğine Yönelik Toplum Bilincinin Artırılması) Proje Koordinatörü Sebahattin Öz, Türkiye’de her evde sadece iki adet 100 Watt’lık eski tip ampulün verimli ampullerle değiştirilmesiyle, yılda 750 milyon YTL’lik enerji tasarrufu sağlanabileceğini belirtti. Tasarruflu ampullerin çevreci yönüne de dikkat çeken Öz, bu sayede yılda 1.1 milyon tonluk ve 52 milyon ağaç tarafından temizlenebilen karbondioksit salınımının önüne geçmenin de mümkün olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle EİE adına yürütülen enverIPAB Projesi kapsamında birçok alanda olduğu gibi aydınlatmada da enerji tasarrufuna yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor. İlköğretim, lise ve üniversitelerde gerçekleştirilen seminerlerde,  tasarruflu ampul kullanımını teşvik edici mesajlar veriliyor ve öğrencilere bazı bilinçlendirici materyaller dağıtılıyor. Ayrıca proje kapsamında hazırlanan ve Enerji Verimliliği Haftası’nda yayınlanması planlanan reklâm filmleri arasında, aydınlatmada enerji tasarrufu konulu bir film de bulunuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-tip-ampullerle-yilda-1-7-milyar-ytl-bosa-harcaniyor_65292.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ilgi alanımızdaki bu konuda yaptığınız çalışma ve bilgilendirmeden dolayı teşekkür ederim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!