Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Türbinleri Yenileyen Siemens Verimi % 40 Artırdı

Siemens'in Enerji Direktörü Oğuz Tezel, Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santralı'nın 6 ünitesinden 2'sinin tamamen yenilendiklerini, diğer 4'ünü de tamirden geçirdiklerini belirterek, "Yüzde 40'a yakın verim artışı sağladık. Bu da 25 milyon euroya mal oldu. Ek olarak 20 megawattlık bir kapasite artışı da yaşandı" dedi.

Sabah Gazetesi
Eski Türbinleri Yenileyen Siemens Verimi % 40 Artırdı

Siemens'in Enerji Direktörü Oğuz Tezel, Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santralı'nın 6 ünitesinden 2'sinin tamamen yenilendiklerini, diğer 4'ünü de tamirden geçirdiklerini belirterek, "Yüzde 40'a yakın verim artışı sağladık. Bu da 25 milyon euroya mal oldu. Ek olarak 20 megawattlık bir kapasite artışı da yaşandı" dedi. Bu sayede Türkiye'nin atıl durumda bulunan elektrik üretim kapasitesinin büyük ölçüde artırılabileceğini belirten Tezel, "Elektrik otomasyon çalışmaları da yapıyoruz. Şu anda Ankara'da kurduğumuz tevziye merkezi üzerinden tüm Türkiye'deki elektrik altyapısını görmek mümkün. Böylece sistemi dengede tutabiliyoruz. Bu otomasyon sistemini şehirlerde ve hatta OSB'lerde de kullanarak büyük oranda tasarruf yapmak mümkün" dedi. Şu anda Kayseri'de bu sistemin kurulu olduğunu belirten Tezel, "Ankara ve Konya'da otomasyon sistemi kurmak merkezlerini kurmak şehir başına 3 - 3,5 milyon euroya mal oluyor. İleride İstanbul'a da bir otomasyon merkezi kurulabilir.

'Kaçak elektriği önleriz'

Ama İstanbul'a hem Anadolu hem Avrupa'ya ayrı ayrı kurmak gerekiyor" dedi. Tezel, bu sayede kayıp veya kaçaklarda önemli miktarda azalma sağlanabileceğini belirterek, "Teknoloji o kadar ilerlemiş durumdaki, abonelerin ne kadar elektrik tükettiğini anında görebiliyorsunuz. Faturasını ödemeyenleri istediğiniz anda kesebilirsiniz. Bunları otomatik olarak yapmak mümkün. Ayrıca kaçak elektrik kullanımını da çok kolaylıkla tespit edebilirsiniz" diye konuştu. Türkiye'de 10 bin megawatt'ın üzerinde atıl kapasite bulunduğunu belirten Tezel, "Bu atıl kapasiteyi yeni teknolojilerle değiştirerek önemli bir yol katedilebilir ve bu daha ucuza mal olur. İletim hatları ve trafolarda da yenilemeler yapmak lazım. Biz trafolar konusunda da çalışıyoruz" dedi.

'Off-Sshore talebi çok'

Siemens'in şirket olarak elektriğin üretiminden son kullanımına kadar tüm evreleri ile ilgili ürünleri ürettiğini kaydeden bu dönemde özellikle rüzgar santrallarına talepte büyük bir artış olduğunu dile getirdi. Tezel son dönemde off-shore olarak da bilinen denizdeki rüzgar türbinleri için de Türkiye'deki birçok yatırımcı firmadan önemli miktarda sipariş aldıklarını söyledi.

'Çevreci binaya geçiyoruz'

Siemens olarak Gebze'de yeni bir binaya taşınmaya hazırlandıklarını söyleyen Oğuz Tezel, "Bu binanın tamamen enerji tasarrufu, verimlilik ve çevre esas alınarak tasarlandı. Hatta Yeşil Bina Sertifikası kazanan Türkiye'deki tek bina. Binadaki tüm musluklar ve ışıklar fotocell'li. Ayrıca bina dizaynı gün ışığından en çok miktarda faydalanmaya göre tasarlandı. Bunun dışında çevreye dikilen ağaçlar bile en az su ihtiyacı bulunan ağaçlardan seçildi" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-turbinleri-yenileyen-siemens-verimi--40-artirdi_66290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!