Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir Çimento Satışa Çıkarıldı

Eskişehir Çimento Fabrikası TAŞ (ESÇİM), İş Bankası'nın alacaklarına karşılık icra yoluyla satışa çıkarıldı. İş Bankası'nın Esçim'in icra yoluyla satı

Dünyaskişehir Çimento Fabrikası TAŞ (ESÇİM), İş Bankası'nın alacaklarına karşılık icra yoluyla satışa çıkarıldı. İş Bankası'nın Esçim'in icra yoluyla satışını istemesinin ardından Eskişehir 3. İcra Müdürlüğü'nce satışa çıkarılan Esçim'in değeri 40 trilyon 591 milyar 440 milyon lira olarak belirlendi. Esçim eski Genel Müdürü Sadık Akalın, bu fiyatı çok ucuz bulduğunu ve şimdiki değerinin 70-80 milyon doları bulduğunu savundu.
Eskişehir-Bursa karayolu 20. kilometresinde bulunan ve özelleştirme kapsamında Zeytinoğlu Grubu tarafından satın alınan fabrika, Yavuz Zeytinoğlu'nun sahip olduğu Esbank'ın fona geçmesiyle birlikte Esbank'ın bir iştiraki olarak fona geçmişti. Bankacılık Denetleme üst Kurulu'nun atadığı yönetimle yoluna devam eden Esçim özelleştirilmeye hazırlanıyordu.

Fabrika binası, makine ekipmanı, lojmanları, arsa üzerinde bulunan ağaçları ve tarlaları ile birlikte satışa çıkarılan Esçim için satış ihalesi, 16 Eylül 2002 günü saat 15'de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Müzayede salonunda açık artırma suretiyle yapılacak.

Fiyat çok bulundu

Esçim'in icra yoluyla satışa çıkarılması konusunu değerlendiren Esçim eski Genel Müdür Sadık Akalın, fiyatı çok ucuz bulduğunu söyledi. Geçen yıl fabrika ve fabrikanın sahip olduğu gayrimenkullar için bir keşif yaptırdıklarını anlatan Akalın, "Tamamen konusunda uzman, sektörü bilen, çimento üretiminden anlayan, makina ve ekipmanı tanıyan uzmanlardan oluşan bir ekip yaptığı keşifle Esçim'in değerini 50 milyon dolar olarak belirlemişti. şimdi iş bankasının alacaklarına karşılık olarak 25 milyon dolar gibi bir değerle satışa çıkarılıyor. Çok yazık. Gerelde icra durumlarında maalesef böyle oluyor, bir şeyin değeri bu kadar inebiliyor" dedi.

Esçim'in şimdiki değerini Arthur Anderson firmasının belirlediğini, bu firmanın bu konuda uzman olmadığını da iddia eden Akalın, firmanın şimdiki değerinin 70-80 milyon dolar düzeyinde olduğunu, ancak ihalede, belirlenen 25 milyon doların bile altına satışın yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-cimento-satisa-cikarildi_1434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!