Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir' de Konut Sorunu Çözülüyor

TOKİ'nin, Eskişehir'de şeker fabrikası ile terminal arasındaki alana yapacağı 644 konutluk inşaatın çalışmalarına başlandı. Konutların satışı, Türk

Akşamb>TOKİ'nin, Eskişehir'de şeker fabrikası ile terminal arasındaki alana yapacağı 644 konutluk inşaatın çalışmalarına başlandı. Konutların satışı, Türkiye'de ilk defa bir belediye tarafından gerçekleştirilecek.

Eskişehir Tepebaşı alt kademe Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılacak konutların kentin konut sorununun çözümünde önemli rol oynayacağını açıkladı. İnşaatlarına başlanan 644 konutun, ihale tarihinden bir yıl sonra sahiplerine teslim edileceğini kaydetti. Konutların 110 ile 145 metrekare arasında değişen büyüklükte inşa edildiğini ifade eden Başkan Sarıoğlu, şöyle konuştu:

'110 metrekarelik konutlar 53 milyar, 145 metrekarelik konutlar ise 82 milyar liraya mal olacak. Bu fiyata altyapı ve çevre düzenlemesi de dahil. Ödeme koşullarında TOKİ'nin kriterleri geçerli olacak. Ödemede fiyatın yüzde 25'i peşin alınacak. Kalan tutara 120 ay vade yapılacak. Vadeli ödemelerde zam oranı memur maaşlarına yapılacak zam oranına göre ayarlanacak.''

400 GÜNDE BİTECEK

Sarıoğlu, şu anda konutlar yapım aşamasında olduğunu ifade ederken, 'Konutlar bitmeden başvuru kabul edilmiyor. Konutların satışı, Türkiye'de ilk defa bir belediye tarafından yapılacak. TOKİ buradaki konutların pazarlama işini bize verdi. Hafriyat çalışmaları süren inşaatın 400 günde tamamlanması planlanıyor'' dedi.

'RAHATLATACAK'

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik ise yaptıkları araştırmada, kentte 6 bin civarında konut açığı olduğunu saptadıklarını, toplu konut projelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kentte son son 3-4 yılın en büyük konut sıkıntısının yaşandığını anlatan Gazi Çelik, 'Deprem yönetmeliği, inşaat üretimini yüzde 90 oranında düşürdü. Bu da konut sıkıntısını artırdı. TOKİ'nin yaptıracağı toplu konutlar, bölgedeki sıkıntıyı bir nebze de olsa çözecektir'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-de-konut-sorunu-cozuluyor_19034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!