Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eskişehir Odun Pazarı'na Ticari Kompleks İnşa Ediliyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde ‘Tarihi Odunpazarı Bölgesi Kentsel Gelişim Projesi’ kapsamında Sanat Sokağı, Hamam ve Hamam Müzesi, Kitabevi, Modern Sanatlar Müzesi, Avlu Odunpazarı ve ticari kompleksleri inşa ediyor.

yapi.com.tr
Eskişehir Odun Pazarı'na Ticari Kompleks İnşa Ediliyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kentteki turist sayısını arttırmak ve Odunpazarı’nı cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarına devam ediyor. ‘Tarihi Odunpazarı Bölgesi Kentsel Gelişim Projesi’ kapsamında çalışmaların devam ettiği bölgede hayata geçirilen Sanat Sokağı, Hamam ve Hamam Müzesi, Kitabevi, Avlu Odunpazarı ve Modern Sanatlar Müzesi tarihi bölgeyi daha da hareketlendirecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Odunpazarı’nın sağlıklı ve genç Eskişehir’in kökleri olduğunu belirten Başkan Büyükerşen “Bir yerleşim bölgesinin tarihi kimliğinin olması ve bu kimliğin somut eserler ile yansıtılması çok önemlidir. Bağdat, Viyana, St. Petersburg, Paris gibi şehirler böyle şehirlerdir. Hiç ziyaret etmeseniz bile bu şehirlerin neden önemli kentler olduğunu bilirsiniz. Çünkü tarihlerini ve kimliklerini her şeye rağmen korumaya çalışmışlardır. Ülkemizde ise durum biraz farklı. Camiler ve külliyeler dışında hiçbir şeye acımadan yok etmişiz. 1999 yılında göreve geldiğimizde başlattığımız en büyük projelerimizden biri Odunpazarı Evlerini Koruma ve Yaşatma Projesiydi. Türkiye’nin en önemli mimar ve tarihçileri ile çalışarak birçok engellemeye rağmen yıkılan yapıları asıllarına uygun olarak tekrar inşa ettik. Bazı binaları restore ederek Odunpazarı Tarihi Bölgeyi yaşayan ve yaşatan bir hale getirdik” dedi. Bu hizmetlerin karşılığını Eskişehir’in bugün yurt içi turizmde önemli kentlerden biri olarak aldıklarını ifade eden Büyükerşen, Odunpazarı için yeni projelerin çalışmalarına başladıklarının altını çizdi. Büyükerşen “Odunpazarı bu şehrin kalbi. Önemli müzelerimizin birçoğu bu alanda bulunuyor. Şehre gelen turistlerin uzun süre vakit geçirdikleri bu alanı yeni projeler ile daha canlı hale getirmek istiyoruz. Medeniyetimizin en önemli unsurlarından biri olan hamamları anlatan bir müzemiz olsun istedik. Bu projemizin yanı sıra bölgede Sanat Sokağı başta olmak üzere pek çok yenilik içeren projelerimizin inşaat çalışmaları da aralıksız sürüyor. Önümüzdeki bahar aylarında Odunpazarı Bölgesi yepyeni güzellikleri ve yatırımları ile halkımız ve turistleri kucaklayacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-odun-pazarina-ticari-kompleks-insa-ediliyor_169508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!