Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir Yolu’na Dikilen Ağaçlar Kuruyor

Anakent Belediyesi’nin Eskişehir Yolu’nda refüjlere diktiği bitkiler kuruduğu için kesiliyor. Geçtiğimiz yıl 10 kilometrelik yol boyunca dikilen ve milyonlarca liraya mâl olan ağaçların Ankara iklimine uygun olmadığını defalarca söylediklerini belirten Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Sekreteri Redife Kolçak, “Melih Gökçek kent suçlusudur ve

Cumhuriyet ANKARA
Eskişehir Yolu’na Dikilen Ağaçlar Kuruyor

AKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi’nin Eskişehir Yolu’nda refüjlere diktiği bitkiler kuruduğu için kesiliyor. Geçtiğimiz yıl 10 kilometrelik yol boyunca dikilen ve milyonlarca liraya mâl olan ağaçların Ankara iklimine uygun olmadığını defalarca söylediklerini belirten Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Sekreteri Redife Kolçak, “Melih Gökçek kent suçlusudur ve yargılanmalıdır. Yurttaşların da artık bunu görmeleri gerekir” dedi.

Anakent Belediyesi tarafından, Peyzaj Mimarları Odası ve ilgili uzmanların uyarılarına karşın Eskişehir Yolu ağaçlandırmasında refüjlere dikilen bitkiler kesiliyor. Konuya ilişkin Cumhuriyet Ankara’ya konuşan Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, Eskişehir Yolu’nda ağaçlandırmada kullanılan bitkilerin seçimi konusunda Anakent Belediyesi’ni defalarca uyardıklarını, ancak uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi. Gelinen noktada milyonlar harcanarak alınan bitkilerin testerelerle kesilmesini, “katliam” olarak değerlendiren Kolçak, “Milyonlarımız testerelere emanet” dedi.

‘Yanlış bitki seçimi yapıldı’

Kolçak, Eskişehir Yolu ağaçlandırmasında kullanılan bitkilerin Ankara iklimine uygun olduğunu, ancak refüj uygulamalarında kullanılamayacağını vurguladı. Refüjlerde iklim koşullarının değiştiğine, buralardaki iklimin kent içindeki rüzgâr akışı ve kara sıcaklığından farklılık gösterdiğine dikkat çeken Kolçak, özellikle kent girişlerinde hızla seyreden trafik akışı içinde iklim koşullarının değiştiğini, asfaltın yakıcı etkisinin ve rüzgârın da fazla olduğunu kaydetti. Kolçak, bu tür iklim koşullarında refüjlerde kullanılan leylani bitkisiyle bir uygulama yapılmasının mümkün olmadığını, bu bitki türünün ancak daha korunaklı bölgelerde ve kent içerisinde, parklarda kullanılabileceğinin altını çizdi. 16 yıldır Gökçek’e meslek uzmanları ile çalışma yürütmesi gerektiğini söylediklerini belirten Kolçak, bunun gerçekleştirilmemesini “garip” bulduğunu söyledi. Anakent Belediyesi bünyesinde bulunan Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nın asli görevinin kent açık ve yeşil alanlarına yönelik bir yıllık ve beş yıllık plan ve projeler üretmek olduğuna dikkat çeken Kolçak, son 16 yıldır bu dairenin satın alınan bitkileri dağıtacak yer bulmak dışında bir çalışma yapmadığını söyledi.

‘Biz kamu yararına konuşuyoruz, bitkinin ideolojisi olmaz’

Kolçak, Peyzaj Mimarları Odası olarak, bütün hukuki yolları ve diyalog yollarını denediklerini, defalarca İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin “Kovuşturmaya gerek olacak delil bulunamamıştır” dediğine dikkat çeken Kolçak, Gökçek’in kendilerinden gelen her söz için “Bunlar ideolojiktir” dediğini anımsattı. Kolçak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler, ihtisas sahibiyiz. Kamu yararına konuşup sadece doğruları aktarmaya çalışıyoruz. Yasaları ihlal eden ve kaynak israfı yapan ise Gökçek’tir. Melih Gökçek, birinci derece kent suçlusudur ve yargılanmalıdır. Elektrikli testerelerle kesilen tonlarca bitkinin, harcanan paraların hesabını vermelidir. Halkın önünde böyle bir durum var. Onlar da artık bu durumu görmelidir. Bütün bitkilerimiz elektirikli testerelere teslim edildi. Ekonomik, teknik planlamanın neresi ideolojiktir, bitkilerin sağı solu mu vardır ki ideolojik olsun, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.”

‘Sarf malzemesi olarak görülüyor’

Konunun sadece, “Bitkiler kurumuş, yerine yenileri dikiliyor” şeklinde değerlendirilmemesini isteyen Kolçak, Gökçek’in halkın paralarını israf ettiğini de sözlerine ekledi. Bitkilerin yalnızca sarf malzemesi olarak görünmemesi gerektiğine işaret eden Kolçak, “Bu bitkiler canlı materyallerdir, sarf malzemesi değildir. Gökçek’in bir maliyet raporu var mıdır? Bunu öğrenmek istiyoruz.” dedi. Öte yandan, Eskişehir Yolu’ndaki refüjlerde bulunan beton bileziklerin de dikkat çektiğini belirten Kolçak, şöyle konuştu:

“Kanalizasyon bacalarını yükseltmek için beton bilezikler vardır. Bunlar da refüjün ortasında bulunuyor. Bunu sebebi nedir? Milyonlarca liralık paramız orada yatmaktadır. Bütün yurttaşları göreve çağırıyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-yoluna-dikilen-agaclar-kuruyor_73847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!