Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eskişehir'in Kültür Varlıklarının Envanteri Çıkarılıyor

Eskişehir'in taşınmaz kültür varlıklarıyla sözlü, yazılı, folklorik varlıkları belgelenerek envantere dönüştürülecek.

yapi.com.tr / AA
Eskişehir'in Kültür Varlıklarının Envanteri Çıkarılıyor

Eskişehir'in taşınmaz kültür varlıklarıyla sözlü, yazılı, folklorik varlıkları belgelenerek envantere dönüştürülecek. Eskişehir Kültür Envanteri Genel Koordinatörü ve Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir Valiliğinin başkanlığında Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi işbirliğiyle ilin sözlü, yazılı, folklorik ve taşınmaz kültür varlıklarını tespit etmek ve yayına hazırlamak için bir komisyon kurulduğunu söyledi. Komisyonun Eskişehir üniversitelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve konuyla ilgili bilgisi bulanan kişilerden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Altınsapan, şöyle konuştu:
    
''Bu komisyon söz konusu varlıkları tespit etmek, insan ve bilgi kaynaklarını alanlara göre sınıflandırmak, belgeleme yöntemlerini ve yayın etaplarını belirlemekle görevlendirildi. Bu yöntem doğrultusunda, taşınmaz kültür varlıklarını belirleyeceğiz. Bu varlıklar içinde arkeolojik bulgular, tescilli yapılar var. Müze Müdürlüğünden aldığımız belgeler, arkeoloji ve sanat tarihi ekiplerince düzenlenecek ve yayına hazırlanacak. Sözlü, yazılı ev folklorik kültür envanteri çalışması için Tarih Komisyonu, Türk Dili ve Edebiyatı Komisyonu, Halk Bilim ve El Sanatları Komisyonu ile İktisadi ve İdari Kurumlar Komisyonu kuruldu.''
    
Hazırlanan ilk yayını denetleyecek ayrı bir komisyon da oluşturulduğunu ifade eden Prof. Dr. Altınsapan, hedeflerinin yıl sonundan kent için çıkartılacak 3 envanteri bitirmek olduğunu belirtti. Taşınmaz kültür varlıkları envanterini mayıs ayında çıkaracaklarını bildiren Altınsapan, ''Eskişehir'in adeta nüfus kütüğünü çıkartacağız. Böyle bir çalışma daha önce ülkenin hiçbir yerinden yapılmadı'' dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehirin-kultur-varliklarinin-envanteri-cikariliyor_86177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!