Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir'in Tramvay Projesi DPT'ye Takıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve inşaatı devam eden tramvay projesi ESTRAM, DPT'nin proje için ayırdığı 1 milyar liralık öd

Dünyab>Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve inşaatı devam eden tramvay projesi ESTRAM, DPT'nin proje için ayırdığı 1 milyar liralık ödenek nedeniyle sürüncemede kaldı.
250 trilyon 632 milyar liraya mal olacak proje için şimdiye kadar 94 trilyon lira harcanmıştı.
Bu yıl 50 milyon dolar harcanması gereken proje için sadece 1 milyar lira ayrılması üzerine bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bu durumun TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Zeki Daloğlu ve İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi'nin itirazlarından kaynaklandığını iddia etti. İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, ESTRAM ihalesinde gerçeklerin kamuoyundan gizlendiğini öne sürmüş, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Daloğlu ise kurumun haksız bir gerekçeyle ihaleden dışlandığını iddia etmişti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "ESTRAM Projesi hakkında ileri sürülen iddialar, 2003 yılı Devlet Yatırım Programı'nın, Resmi Gazete'de yayımlanacağı gün ulaştırması neticesinde, proje için 1 milyar lira ödenek konmuş ve `harcama, DTP iznine tabidir' notunun konulmasına neden olmuştur. Bu durum ESTRAM projesinin 2003 yılında bitirilmesini geciktirebilir" dedi.

Proje için bu yıl harcanması gereken 50 milyon dolarlık kredinin bu durumda Avrupa Yatırım Bankası kasalarında bekleyeceğini anlatan Büyükerşen, şu açıklamayı yaptı:

"Oysa bu miktarın en az yarısı, yerli taşeronlarla Eskişehir'de harcanacak, diğer kısmı da Türkiye'den alınacak malzemeyle hizmetler için ülkemizde kalacaktı. DPT'nin kararı konusunda Eskişehir Milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan ile görüştük. Şimdi Ankara'dan çözüm için destek bekliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehirin-tramvay-projesi-dptye-takildi_4198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!