Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Esnaf Kaçıyor

İzmir ticaretinin kalbinin attığı yerlerden olan ve ‘Gıda Çarşısı’ adıyla bilinen Yenişehir Ticaret Merkezi’nin esnafı, yıllardır çözülmeyi bekleyen yol, otopark gibi altyapı yatırımlarının kangrene dönüştüğünü düşünüyor ve umudunu her geçen gün yitiriyor. Son dönemde 6 bin işyerinin bulunduğu çarşıda bir kısım esnaf kepenk kapatırken, yüzde 10

Hürriyet Gazetesi
Esnaf Kaçıyor

İzmir ticaretinin kalbinin attığı yerlerden olan ve ‘Gıda Çarşısı’ adıyla bilinen Yenişehir Ticaret Merkezi’nin esnafı, yıllardır çözülmeyi bekleyen yol, otopark gibi altyapı yatırımlarının kangrene dönüştüğünü düşünüyor ve umudunu her geçen gün yitiriyor. Son dönemde 6 bin işyerinin bulunduğu çarşıda bir kısım esnaf kepenk kapatırken, yüzde 10 civarındaki kesim de yer değiştirdi.

Yetersiz giriş çıkış

Gıda Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Ömer Cinstaş, çarşının ulaşım sorunlarından kaynaklı ekonomik kriz etkilerinin ikiye katlandığını belirterek, "Artık burası üvey evlat muamelesi görüyor. Yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlar yerinde sayarken, çarşı her geçen gün kan kaybediyor" dedi. Çarşının yeterli giriş ve çıkışı olmadığını belirten Cinstaş, girişlerin özel bir benzinlikten yapıldığını dile getirdi.

6 bin mağdur

Cinstaş, 6 bin işletme olan çarşının yüzde 10’una karşılık gelen 600 esnafın, buradaki sorunların çözülmemesinden kaynaklı taşındığını anlattı. İçinde pek çok çarşı ve iş merkezini barındıran Yenişehir Ticaret Merkezi’nde bütün iş kollarının sıkıntıda olduğunu dile getiren Cinstaş, "Tabii bu gelişmelerle birlikte işsizlik yerinde saymadı. Beş kişi çalıştıran üçe, üç kişi çalıştıran bir kişiye düşürüyor. Yaklaşık bin kişi hem duyarsızlıktan hem krizden kaynaklı işsiz kaldı. Ailelerini de dünüşünürsek 5-6 bin kişinin mağduriyeti söz konusu" diye konuştu.

İşgallere çözüm yok

Çarşıda güvenliğin yanı sıra kaldırımların ve yolların işgalinin ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Cinstaş, "Sorunlarımızla ilgili dilekçe üstüne dilekçe yazıyoruz. İşgaller belediye kadar trafiği de ilgilendiriyor. Valilik ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü çok duyarsız. Emniyet, Valilik, belediye gibi tüm kurumlara başvurmamıza rağmen hiçbir karşılık alamadık" dedi.

Sıkı denetim olsun

Cinstaş, kaldırım işgali yaparak haksız rekabet yaratanlara karşı suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi. Bağımsız bölümlerde 30 metrekarelik dükkan tutup, önünü çevreleyerek 100 metrekare yer temin eden kişilerin çarşı esnafını rahatsız ettiğini söyledi, "Çarşıda sıkı denetim yapılmasını istiyoruz. Binlerce esnafı mağdur edenler 100’ü geçmez" dedi.

Ulaşımı çözülsün

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubu üyesi Faruk Önel, çarşı içinden bulvar geçmesinin planlandığını ancak imarda bürokratik sıkıntılar çıktığını dile getirdi.  Başkan Aziz Kocaoğlu’nun konuya sıcak baktığını ifade eden Önel, "Ulaşım sıkıntısının çözülmesi, çarşı için by-pass niteliği taşıyacak. Yoldan Bornova ve otogar yönüne giden otobüslerin geçmesi de hareketlilik sağlayacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esnaf-kaciyor_73968.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!