Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Esnaf ve Tüccar Sıkıntıda

Eskişehir'de geçen yıl peş peşe açılan büyük alışveriş merkezleri kentte yıllarca ticaret yapan işyerlerinin tasfiyesine neden olurken TOKİ konutları da inşaat sektörüne olumsuz etki yarattı.

Referans Gazetesi/Eyüp KELEBEKskişehir'de geçen yıl peş peşe açılan büyük alışveriş merkezleri kentte yıllarca ticaret yapan işyerlerinin tasfiyesine neden olurken TOKİ konutları da inşaat sektörüne olumsuz etki yarattı. Ağır vergi yükü altında ezilen esnaf ve tüccarlar, Eskişehir'de açılan büyük alışveriş merkezleri karşısında rekabet edemeyecek duruma geldi. Yıllarca kentte ticaret yapan ve kentle özdeşleşen işyerleri birer birer kapanmaya başladı. Eskişehir'de son aylarda kiralık boş dükkân sayısı arttı.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Meclis Başkanı Alaattin Çam da açılan büyük alışveriş merkezlerinin kentte yıllarca ticaret yapan işyerlerinin tasfiyesine neden olduğunu söylüyor. Çam, 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler gibi iki büyük seçim geçiren Türkiye'de ekonominin siyasetin gölgesinde kaldığına dikkat çekiyor. Alaattin Çam, "Bunun göstergelerini 2007 yılının sonunda açıklanan büyüme rakamları ve hedeflenenin üstünde açıklanan enflasyon rakamları ile gördük. Amerika'da yaşanan mortgage krizi ve dünyadaki ekonomik dalgalanmaların etkileri, Eskişehir'de yaşayan ve ticaretle uğraşan bizleri de fazlasıyla etkilemiştir" diyor.

Vergi yükü kaldırılmalı

Eskişehir'de ticaret camiasının sıkıntılı günler geçirdiğini, açılan büyük alışveriş merkezlerinin yıllarca ticaretle uğraşan üyelerini güç durumda bıraktığını anlatan ETO Meclis Başkanı Alaattin Çam, TOKİ konutlarının da inşaat sektörüne darbe vurduğunu ifade ediyor. Büyük alışveriş merkezlerine karşı Eskişehirli girişimcilerin bir araya gelip bu merkezlerle rekabete girememesinin, perakende ve toptan satış yapan ETO üyelerini güç durumda bıktığı bir gerçek. Yalnız kalan tüccarlar arasında rekabete dayanamayanlar işyerlerini birer birer tasfiye etmek zorunda kaldı. Bazı işyerleri ise küçülerek faaliyetini sürdürmeye devam ediyor. Eskişehir iş dünyasında sıkıntı sadece büyük alışveriş merkezleri ile sınırlı kalmıyor. TOKİ konutları da inşaat sektörünü olumsuz yönde etkiliyor. ETO Meclis Başkanı Alaattin Çam, bu sıkıntıların aşılması için vergilerde indirime gidilmesini isteyerek şöyle diyor: "Üyelerimiz büyük alışveriş merkezleri ile rekabet yapamayıp işlerini küçültmüşler ya da yıllarca çalıştıkları, istihdam yarattıkları, vergi ödedikleri işyerlerini tasfiye etmek zorunda kalmışlardır. Bunun canlı örneklerini de ana caddelerinde bulunan dükkânların camlarında kiralık levhalarında görmekteyiz. Bu haliyle kalması, daha fazla çoğalmaması en büyük dileğimizdir. Çünkü biliyoruz ki siftah etmeden işyerlerini ayakta tutabilmek için olağanüstü güç sarf eden üyelerimiz var. Şehrimizdeki fabrikalarda işçi çıkarmaları, zorunlu izinler ya da ücretsiz izinler verilmeye başlanması kente giren paranın da azalmasına ve ticaretin de daralması anlamına geliyor."

TOKİ'den inşaata darbe

İnşaat sektöründeki son durumu da değerlendiren Çam şunları aktarıyor: "Eskişehir'de bir diğer sıkıntı da inşaat sektöründe yaşanıyor. 2003 yılından bu yana ihtiyaçtan daha fazla konut üretilmiştir. Fazla üretilen bu konutların yanında TOKİ'nin de şehrimizde 6 binin üzerinde konut üretmesi ve yeni yeni konutlar üretecek olması bu sektöre büyük bir darbe vurmuştur. Üretilen konutlar, faizlerin de bu kadar düşük olmasına rağmen alıcı bulamamaktadır. Bu durumda da hem inşaatı yapan müteahhit üyelerimizi hem onlardan konut alan insanları hem de inşaatlara malzeme satan üyelerimizi büyük bir sıkıntıya sokmuştur. 220 kalemi harekete geçiren bu sektörün durması ile de bağlı bütün işkollarında sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntının geçici olarak aşılmasında önerimiz inşaat malzemelerindeki KDV'nin düşürülmesi ve yapı kooperatiflerinin tekrar aktif hale gelebilmeleri ve de TOKİ ile rekabet yapabilmeleri için üzerlerindeki vergi yükünün kaldırılması gerekmektedir." ETO Meclis Başkanı Alaattin Çam'ın dikkat çektiği konular önemli. Bunu Eskişehir'i Ankara'da temsil eden milletvekilleri de görmeli. Vergi borcuna her zaman sadık olan Eskişehirli esnaf ve tüccarlara vakit geç olmadan sahip çıkılmalı ve sorunlarına çözüm bulunmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esnaf-ve-tuccar-sikintida_59844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!