Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ettore Sottsass 90 Yaşında Hayatını Kaybetti

Gelmiş geçmiş en ünlü italyan tasarımcılardan biri, 20.yy'ın son avangardlarından Ettore Sotsass, Malta’daki evinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

mimarizm.comimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\58515-1.jpg" hspace=5 vspace=5>
Gelmiş geçmiş en ünlü italyan tasarımcılardan biri, son 20.yy avangardlarından Ettore Sotsass, Malta’daki evinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

1917, Avusturya, Innsbruck doğumlu Sotsass uzun kariyeri boyunca mimar, endüstri ürünleri tasarımcısı ve tasarım felsefecisi olarak sayısız işe imza attı. Torino Politeknik Üniversitesi’nden mezun olduğu 1939 yılından itibaren Poltranova, Olivetti ve Alessi gibi ünlü italyan firmalarıyla çalışan, bir yandan da 1945’te kurduğu özel tasarım stüdyosunda işlerini sürdüren Sotsass, 1973’te Global Tools, 1976’da Studio Alchimia ve 1980’de Memphis gibi mimarlık gruplarını kurarak, çağdaş italyan tasarımının öncüsü olduğunu ispatladı. Sotsass’ın kariyeri boyunca imza attığı önemli tasarımlar arasında Olivetti için tasarladığı parlak plastik ‘kült’ Valentine daktilo, Synthesis 45 ofis mobilyası, Teodora koltuk ve Mobili Grigi lamba yalnızca birkaç akılda kalıcı örnek.

Tasarımlarında alüminyumdan seramiğe, tropik ahşaptan cama uzayan geniş bir malzeme yelpazesinden beslenen Sotsass, özellikle tercih ettiği iddialı renklerle kendinden söz ettirdi. Bu ürünlerden pek çoğunu Memphis ile birlikte ortaya çıkaran Sotsass, renklerle olan ilişkisini şöyle tanımlıyordu: “Her rengin bir tarihi vardır. Örneğin kırmızı, bir komünist için bayraktır; bir doktor gördüğünde daha hızlı olması gerektiğini anlar, aynı zamanda da tutkunun rengidir.”

Tüm kariyeri boyunca insanların tasarımdan anladığı statik yapıyı kırmaya ve ‘endüstrinin hiyerarşik-bürokratik strüktürleri’ olarak tanımladığı yapının dışında kalmaya çalıştı. Aldo Cibic, James Irvine, Hans Hollein ve Michael Graves gibi ünlü tasarımcılarla da beraber çalışan Sotsass, çalışmalarında Art Deco, Pop-Art ve Japon Postmodernizmi’nden ilham aldı. Şiirsel ve ‘saygısız’ tasarımlarıyla döneminde koleksiyonerlerin de ilgi odağı olmayı başaran mimar, işlerinin ‘sahipliğin etnik yapısından resmen soyutlanmış’ olması üzerine çalıştı. Sotsass’ın tasarımda tavrını şu sözlerle özetlediği söylenebilir: “Elegan ve alımlı objeler tasarlamak umrumda dahi değil; izleyimciyi ruhsal ve kültürel konumunda güvenli hissettiren ‘sessiz’ nesneler yapmakla ise daha da az ilgileniyorum.”

Sotsass 2006 yılında, Philadelphia ve Los Angeles Sanat Müzeleri’nde ‘Geilişim İçinde Çalışma’ (Work In Progress) adıyla düzenlenen retrospektif sergilerle omurlandırılmış, 90’nıncı yaşı ise İtalya Trieste’de düzenlenen ‘Nedenini Bilmek İstiyorum’ (I Want To Know Why) adlı iki ayaklı sergi/etkinlik ile kutlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ettore-sottsass-90-yasinda-hayatini-kaybetti_58515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!