Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ev Alıcıları Aradığı Özelliklerin Çok Azını Biliyor

Potansiyel bir ev alıcısı ilk etapta hayalindeki evde aradığı özelliklerin sadece yüzde 17’sini biliyor.

yapi.com.tr
Ev Alıcıları Aradığı Özelliklerin Çok Azını Biliyor

Garantipartners’ın desteklediği, akıllı gayrimenkul ofisi Yuvako, yaptığı araştırmayla bir ev satın alırken dikkat edilen ve göz ardı edilen noktaları ortaya koydu. İstanbul’da ev almak isteyen bin 375 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre alıcı adayları için en önemli üç nokta lokasyon, metrekare ve fiyat. Evin depreme karşı dayanıklılığı ise yüzde 2 ile alıcılar açısından son sıralarda yer alıyor.Alıcının ilk anda dikkat ettikleri
1- Lokasyon (%3-4)
2- Metrekare (%2-8)
3- Fiyat (%2-6)
4- Diğer (%1-2)

Bilgi sahibi oldukça istekler artıyor
Ev almak isteyen kişilerin ilk aşamada dikkat ettiği noktalara, ev alımı üzerine bilgi sahibi oldukça yenileri ekleniyor. Alıcılar için piyasaya ve beğenilen eve dair araştırma kontrol ve raporlama yapıldığında en başta göz ardı edilen farklı noktalar alıcının ilgi alanına giriyor. Örneğin bağımsız değerleme raporları ve kira geri dönüş oranları hesaplandıktan sonra evin yatırım potansiyeli ve kendini kaç yılda amorti edeceği konuları alıcılar tarafından sorgulanmaya başlanıyor.

Evi bir gayrimenkul uzmanı ile birlikte gezen alıcı adayı için o evin tadilat ihtiyacı da dikkat çeken bir konu olarak öne çıkıyor. Bu noktada potansiyel alıcı, evi satın aldıktan sonra yapması gereken olası masrafları da göz önünde bulundurmaya başlıyor.

Alıcı danışmanlarıyla farkındalık artıyor
İlk anda sadece evin kaç metrekare olduğuna dikkat eden ev alıcıları danışman yönlendirmeleri sonrasında evde metrekarenin nasıl kullanıldığına da dikkat etmeye başlıyor. Bu sayede en baştaki m2 olarak beklentisinden daha küçük ve dolayısıyla daha ucuz ama doğru bir mimariye sahip olduğu için daha kullanışlı olabilecek evler bulunabiliyor.

Yine ilk anda akla gelmeyen ev alırken karşılaşılabilecek yasal ve maddi riskler de alıcı danışmanının belediye ve tapu dairesinde yaptığı kontroller ile açığa çıkıyor.

Bilgi sahibi olduktan sonra dikkat edilen noktalar
1- Yatırım potansiyeli
2- Evin tadilat ihtiyacı
3- Evin mimari yapısı
4- Yasal riskler

“Alım stratejisi oluşturuyoruz”
Yuvako kurucu ortağı Altay Tınar, “Bir alıcı bize başvurduğunda hayalinde bir ev olsa dahi aslında istek ve ihtiyaçlarının sadece yüzde 17’sini biliyor. Alıcı için bir alım stratejisi oluştururken onu aydınlattığımız bu noktalara ek olarak, doğru kararı vermesi için kendisine sorması gereken soruları da ortaya koyuyoruz. Bu sayede ne istediğini çok daha iyi şekilde anlayabiliyor” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-alicilari-aradigi-ozelliklerin-cok-azini-biliyor_162756.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!