Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Ev Almak için Türk Oluyorlar

İstanbul'da çok sayıda lüks proje yabancılara pazarlanmak için yapılırken kriz sonrası sermayenin el değiştirdiği ve uluslararası piyasalardaki paranın yönüne hakim olan Rusya, Kazakistan, İran, Arap ülkeleri ve Azerbaycan gibi 'kardeş' ülkelerin de aralarında bulunduğu ülkelerin vatandaşlarına 2008 yılında yabancılara mülk satışını engelleyen

Sabah Gazetesi
Ev Almak için Türk Oluyorlar

ürkiye'nin İstanbul başta olmak üzere en iyi lokasyonlarında milyon dolarlık yatırımlarla yapılan emlak projeleri yabancılara satışların önündeki engeller nedeniyle istediği hedef kitleye ulaşamıyor. İstanbul'da çok sayıda lüks proje yabancılara pazarlanmak için yapılırken kriz sonrası sermayenin el değiştirdiği ve uluslararası piyasalardaki paranın yönüne hakim olan Rusya, Kazakistan, İran, Arap ülkeleri ve Azerbaycan gibi 'kardeş' ülkelerin de aralarında bulunduğu ülkelerin vatandaşlarına 2008 yılında yabancılara mülk satışını engelleyen yasadan dolayı satış yapılamıyor. Düzenlemelerden herkes şikâyetçi.

İstanbul'un küresel bir ticaret ve kültür merkezi olması nedeniyle özellikle petrol zengini Arap ve Orta Asya ülkeleri ile Rusya'dan birçok işadamı ikinci adres olarak Türkiye'ye yerleşmek istiyor. Tercihleri etkileyen bir başka neden de kültürel yakınlık. Buna karşın birçok milyarder işadamı kapıdan geri çevriliyor. Bu şikâyetin alıcı tarafındaki yüzü. Bir de petrodolar milyarderlerine ev satarak işlerini büyütmek isteyen Türk inşaat firmaları var. Yabancılara mülk satışını sınırlayan düzenlemeler nedeniyle Türkiye'ye milyarlarca dolar kazandıracak projeleri yabancı müşterilere satamamaktan şikâyetçi olan inşaat firmaları "Tüm sistem dön dolaş 150-200 Türk müşteriye ev satma üzerine kurulu. Bir taraftan yabancılar kapımızda, bir taraftan müşteri bulamıyoruz" diyor. Benzer şikâyetler, "Bu insanlar İngiltere, Fransa'da, Amerika'da ev alabiliyorlar, çiftlik, malikane alabiliyor. Oralarda bu problemle karşılaşmıyorlar" diye de yapılıyor.

Emlak uzmanları şimdiye kadar yapılan satışların 2008 öncesinde yapıldığını, daha sonra ise yabancılara emlak satışının tamamen durduğunu söylüyor. Rakamlar da emlakçıları doğrular nitelikte. 2006- 2008 döneminde yabancılara yılda ortalama 3 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapılırken, geçen yıl hem kriz hem de yasal engellemeler yüzünden söz konusu rakam 1.8 milyar dolara düştü.

Proje, askeri tesis yakınındaysa yabancıya satışta zorluk çıkıyor

Türkiye'den mülk edinmek isteyen yabancılar için önceden askeri birimlerden izin çıkması gerekiyor. Güvenliği tehdit edecek bölgelerde bazı ülke vatandaşlarına yasaklar bunun nedenini oluşturuyor. Bir diğer engel ise askeri yasak ve güvenlik bölgelerin ilgili kurumlarca bilinmemesi. Bu nedenle de bazı projelerde yabancıya satışa dolaylı olarak izin verilmiyor ya da işlemler 6 aya kadar uzuyor. Emlak uzmanları bazı projelerin askeri tesis yakınlarında olması nedeniyle yabancıya satışlarda engeller bulunduğunu söylüyor. Pek çok firma ve inşaat sahibinin bile satışa kadar bunun farkında olmadığını ancak talepler geri çevrilince bu sorun ile karşı karşıya kaldıklarını anlatıyor.

Rus, Azeri, Arap ve Kazak sırada ama bir türlü eve giremiyor

Avrupa ülkeleri vatandaşları ile ABD gibi ülkelere satışın önünde bir engel bulunmazken Türk vatandaşlarına mülk satmayan ve son dönemde küresel sermayeye yön veren Rusya,Kazakistan, İran, Arap ülkeleri ve Azerbaycan gibi Türki Cumhuriyetlerinin vatandaşları da Türkiye'de ev sahibi olamıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-almak-icin-turk-oluyorlar_81397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!