Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Almak için Yasa Değiştiriyor!

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Bagdad Amreyev bir yıldır görev yaptığı Türkiye'den bir ev almak isteyince mütekabiliyet (karşılıklılık) yasasına takıldı. Büyükelçi'nin temasları sonucunda, Kazakistan'da Türklere, Türkiye'de de Kazaklara özel mülkiyet edinme hakkı çıkabilir. Şu anda Kazak vatandaşları Türkiye'de gayrimenkul sahibi olamıyor.

NTV
Ev Almak için Yasa Değiştiriyor!

STRONG>Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Bagdad Amreyev bir yıldır görev yaptığı Türkiye'den bir ev almak isteyince mütekabiliyet (karşılıklılık) yasasına takıldı. Amreyev'in İstanbul'da daire alma istediği Türk makamlarca reddedildi.

Mütekabiliyet ilkesi yurtdışında Türk vatandaşlarının mülk edinemediği ülkelerin vatandaşlarının da Türkiye'de mülk edinememesini kapsıyor.

Kazakistan, Türk vatandaşlarının ülkelerinde mülk edinmelerine izin vermediği için Kazak vatandaşlar da Türkiye'den mülk edinemiyor. Ancak Büyükelçi Amreyev'in İstanbul aşkı yasaların bile önüne geçti.

Sabah gazetesinin haberine göre; yaklaşık bir yıldır Türkiye'de görev yapan büyükelçi, kendisi ev sahibi olmak istediğinde haberdar olduğu bu sorun karşısında hemen harekete geçti.

Kazakistan Meclisi'ndeki parlamenterlerle görüşen büyükelçi Amyerev'in temasları sonucunda ülkede, Kazak vatandaşların Türkiye'den mülk edinmesini içeren bir kanun tasarısı hazırlandı. Tasarının önümüzdeki hafta gibi Kazak meclisinde görüşüleceği öğrenildi.

Bu arada Kazak büyükelçiliği yetkilileri de kanun tasarısı teklifini doğrularken yakın zamanda konunun çözüme kavuşturulmasını istediklerini söyledi.

KAZAK AKINI OLUR

Büyükelçi'nin temasları sonucunda, Kazakistan'da Türklere, Türkiye'de de Kazaklara özel mülkiyet edinme hakkı çıkabilir.

Şu anda Kazak vatandaşları Türkiye'de gayrimenkul sahibi olamıyor. Sadece şirketler ve tüzel kişilikler üzerinden alım yapabiliyor.

Eğer bu karar çıkarsa Türkiye'de başka kişiler adına gayrimenkul edinen 20 bin Kazak vatandaşının da önünün açılabileceği belirtiliyor.

Bir Kazak yetkili, "Kazaklar bugüne kadar Dubai'den büyük oranda gayrimenkul satın aldılar. Bu kararla rotanın artık İstanbul'a dönmesini bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-almak-icin-yasa-degistiriyor_81516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!