Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ev Grafitileri...

Çıkartmaların ikinci bir bahar yaşamaya hazırlandığını müjdelemekle bu yazıya başlayalım o halde! Bağımsız tasarımcıların yeniden keşfettiği çıkartmalar, önceleri Japon Anime çizgi roman karakterleriyle başladı. Daha sonra dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur haline gelerek dekoratif bir stil kazandı. Gittikçe bir çığ gibi büyüyen duvar sticker’ları

Cumhuriyet DERGİ
2 Ev Grafitileri...

Yaşı 30’ların üzerinde olup da çıkartmaları hatırlamayan var mıdır? Yapışkanlı çıkartmalar bir dönemin, özellikle de 80’lerin alamet-i farikalarından biriydi. Rengârenk, cıvıl cıvıl çıkartmalar, defterlerimizi, ilkgençlik odamızın duvarlarını, dolap kapaklarını süslerdi. O günlerde nelerin çıkartması yoktu ki? Modern Talking isimli kabarık saçlı arkadaşlar, o sıralar henüz beyazlamamış olan Michael Jackson, Transformers robotları, Amerikan arabaları... Hemen her şeyin çıkartmalarının olduğu zamanlar geride kaldı. Günümüzde tamamen unutulmasa da çıkartmalar, daha çok bilgisayarların üzerine varlıklarını sürdürüyorlar. Intel Inside’lar, Vista Compatible (Tanrıya şükür, ben Pardus kullanıyorum) hologramları, “Powered by Asus” gibi çıkartmaların dönemini yaşıyoruz artık.

Çıkartmaların ikinci bir bahar yaşamaya hazırlandığını müjdelemekle bu yazıya başlayalım o halde! Bağımsız tasarımcıların yeniden keşfettiği çıkartmalar, önceleri Japon Anime çizgi roman karakterleriyle başladı. Daha sonra dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur haline gelerek dekoratif bir stil kazandı. Gittikçe bir çığ gibi büyüyen duvar sticker’ları bence grafiti sanatının eve taşınması.

Çarpıcı görsellikleri, insanı hem eğlendiren hem de düşündüren yanıyla grafiti, bence bir ülkenin sanata ve tasarıma ne kadar doyduğunun yansıması. Milano, Amsterdam, Paris ve Londra gibi Avrupa’nın tasarım başkentlerinde bağımsızlığını ilan eden grafiti, “toplum için sanat” ve “sanat için sanat” tartışmalarını da yerle bir ediyor. Taksim, Cihangir gibi İstanbul’un birçok semtinde caddede, sokakta giderken gözümüze çarpıyor. Kimi zaman eğlenerek kimi zaman imrenerek baktığım grafitinin bağımsız tasarımcılar tarafından evimize girmesi beni çok mutlu etti.

Lunapark Yaratıcı Çalışmalar kurucusu Murat Tamgüç, duvar sticker’nın İstanbul’da hayata geçmesine öncülük eden tasarımcılardan. Tamgüç, duvar sticker’larının gelişimini şu şekilde yorumluyor: “Görsel algının günümüzde çok ön planda olmasından dolayı grafik desenler modadan dekorasyona kadar tüm sektörleri etkiledi. Küçüklüğümüzde her yere yapıştırdığımız çıkatmalar artık mekânları giydiriyor. Bulunduğunuz mekânı kişiselleştirmek ve kendinizden bir şeyler katmak istiyorsanız illaki resim yapmanız ya da duvar kâğıdı kaplatmanız gerekmiyor. Kendi başınıza kolaylıkla uygulayabilir ve sticker’lar ile istediğiniz kompozisyonu yaratabilirsiniz. Grafik desenler, mekânda mobilya olmadan gölge oyunları yaratarak, üç boyut hissi veriyor. Bazen askılık, bazen bir saat ya da raf olarak karşımıza çıkıyorlar...

Dekorasyon ve tasarımda hızlı değişen trendlere ayak uydurmak için çok masraf yapmanıza gerek kalmıyor. Mobilya, duvar ve beyaz eşya gibi yüzeyi temiz olan tüm alanlarda uygulayabildiğiniz sticker ile barok veya pop bir mekân yaratmanız artık çok kolay...”

Özellikle internet üzerinden satışı yapılan duvar sticker’larını Studio Nommo, Lunapark Yaratıcı Çalışmalar, Step, Props ve Paşabahçe gibi markalardan satın alabilirsiniz.

Duvar Sticker’ları boya, badana işlerine girmeden günlerce süren yorgunluk ve koşuşturmaca olmadan birkaç dakika içinde yaşam alanınızı yepyeni bir görünüme kavuşturabilir.

www.lunapark-tr.com, www.studionommo.com, www.duvarsticker.com, www.props.com.tr, www.stepcarpet.com, www.whatisblik.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-grafitileri-_61849.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • www.evdesen.com var bi de duvar sticker konusunda cidden çok harika modeller üretmişler.Karar vermeden önce bir bakın derim.Hem de çok ekonomik YANITLA
  • paraşütlü duvar stickerı muhteşem temin etmem mümkün müdür dönerseniz teşekkürler. kayla@baskent.edu.tr YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!