Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Kadınları Enerji Verimliliğini Öğreniyor

Dünyanın geleceğini tehdit eden küresel ısınmaya dur demenin kısa vadede en etkili yolu olan, enerjiyi verimli kullanmak konusundaki bilinci artırmak için enverIPAB (Binalarda Enerji Verimliliğine Yönelik Toplum Bilincinin Artırılması) Projesi kapsamında, ev hanımları ve kamuoyuna yönelik eğitimler verildi.

yapi.com.tr
Ev Kadınları Enerji Verimliliğini Öğreniyor

Dünyanın geleceğini tehdit eden küresel ısınmaya dur demenin kısa vadede en etkili yolu olan enerjiyi verimli kullanmak konusundaki bilinci artırmak için enverIPAB (Binalarda Enerji Verimliliğine Yönelik Toplum Bilincinin Artırılması) Projesi kapsamında, ev hanımları ve kamuoyuna yönelik eğitimler verildi. enverIPAB Proje uzmanları tarafından Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen eğitim seminerlerinde, çoğunluğu ev hanımı olmak üzere 450 kişi, evlerinde enerjiyi nasıl verimli kullanabileceğinin yollarını öğrenerek ev ekonomisine, ülkeye ve çevreye sağlayabilecekleri katkı hakkında bilgi sahibi oldu.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü) adına yürütülen ve binalarda enerji verimliliği konusunda kamuoyundaki bilinci artırmak için hayata geçirilen enverIPAB Projesi kapsamında, ekim ayı boyunca enverIPAB Proje ekibinden Nesrin Pişkin ve EİE Enerji Verimliliği Tanıtım ve Bilinçlendirme Uzmanı Aslı Terzioğlu tarafından İstanbul ve Ankara’da belirlenen semtlerde enerji verimliliği eğitim seminerleri gerçekleştirildi. İstanbul’da Küçükçekmece ve Ümraniye, Ankara’da ise Etimesgut semtlerinde toplam 450 kişinin katıldığı eğitim seminerlerinde uzmanlar, evlerde enerji tasarrufu yapmanın ülke ekonomisi için bir bakıma üretim yapmak anlamına geldiğini ve bu yolla çevrenin de sürdürülebilirliğinin sağlandığını belirtti.

enverIPAB Proje Koordinatörü Sebahattin Öz, geçekleştirilen eğitim seminerlerine dair yaptığı değerlendirmede, enerjiyi verimli kullanmanın herkesin görevi olduğuna dikkat çekerek, bu konudaki bilincin tüm bireyler nezdinde yerleşmesi gerektiğini vurguladı. Sebahattin Öz, açıklamalarına şöyle devam etti: "Daha çok enerji tüketimi demek, küresel ısınmayı hızlandırmak demek. Bu da gelecek nesle yaşanılır bir dünya bırakamamak anlamına geliyor. Oysaki bir Kızılderili atasözü der ki: 'Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.' Öyleyse bu emaneti korumak için enerji tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmeliyiz. Bu eğitimlerin de bu yolda atılan önemli adımlar olduğuna inanıyorum."

Seminerlerde verilen eğitimlerde öğrenilenlerin unutulmaması için tüm katılımcılara "Evinizin Enerji Rehberi" adlı kitapçıklar dağıtıldı. Kitapçıklarda enerjiye ilişkin kısa bilgilerin ardından günlük yaşamda enerjiyi verimli kullanmak adına evlerde neler yapılabileceğine dair yönlendirmeler yer alıyor. Ev halkının enerji verimliliğini nasıl hayata geçirebilecekleri konusunda aradıkları tüm ipuçlarını bulabilecekleri bu rehber, evler için başucu kitabı olacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-kadinlari-enerji-verimliligini-ogreniyor_64266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!