Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ev Sahiplerine Maliye Takibi

Maliye Bakanlığı kira gelirlerindeki vergi kaçağının önlenmesi için harekete geçti. Ankara'da kiracısı bulunan her 3 ev sahibinden sadece birinin kira geliri için beyanda bulunduğu belirtiliyor.

Milliyet Gazetesi
Ev Sahiplerine Maliye Takibi

aliye Bakanlığı kira gelirlerindeki vergi kaçağının önlenmesi için harekete geçti. Ankara'da kiracısı bulunan her 3 ev sahibinden sadece birinin kira geliri için beyanda bulunduğu belirtiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın konuyla ilgili olarak uyguladığı tedbirler çerçevesinde merkez ve taşra muhtarlıklardan ev sahibi ve kiracılara ilişkin bilgiler toplanıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün TAKBİS sisteminden yararlanılarak da birden fazla konutu olanlar ile işyeri sahiplerinin dökümü çıkarılıyor. Bankalar aracılığıyla yapılan havaleler yoluyla da kira tutarlarına ulaşılmaya çalışılıyor.

Gelirini beyan etmeyene ceza
Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu, bu konuda sağlıklı bir bilgi ağı oluşturduklarını kaydederek, "Vatandaşlarımız kira gelirlerini doğru şekilde beyan edip, vergisini ödesinler. Aksi halde cezalı duruma düşecekler" dedi.

Kira geliri için beyanname düzenleyeceklere yardımcı olmak amacıyla, büyük alışveriş merkezlerinde vergi stantları kurulacağını da belirten Arıoğlu, özellikle yaşlı ve sakatlara hizmet vermek amacıyla mobil ekipler oluşturulacağını, bu ekiplerin de evlere giderek, vatandaşların gelir beyannamelerini dolduracağını söyledi.

Çalışanın kontrat bilgileri inceleniyor
Öte yandan Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, kamu ve özel sektör kuruluşlarının yardımıyla kiraya verilen meskenleri izlemeye aldı. Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan'ın verdiği bilgiye göre, ücretlilerin vergi indirimine konu ettikleri kira harcamalarına ilişkin kontrat bilgileri bu amaçla oluşturulan bir veri tabanında toplanmaya başlandı. Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, Ankara'da kiraya verilen konut sayısını 350 bin olarak tespit etmelerine rağmen 2006 yılında 113 bin konut için 70 bin kira geliri beyannamesi verildiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-sahiplerine-maliye-takibi_52262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!