Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ev Satışları Son 6 Yılın En Düşüğünde

Konut satışları Kasım'da yüzde 27 azaldı. KDV ve tapu harcının indirilmesi de fayda etmedi. 11 aylık satışlar geçen yılın 40 bin adet gerisinde kaldı.

yapi.com.tr
Ev Satışları Son 6 Yılın En Düşüğünde

Konut sektöründe indirim kampanyaları da yabancı alıcılara getirilen ayrıcalıklar da işe yaramadı. Konut satışları Kasım ayında yüzde 27 azalarak 89 bin 626 adet oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde Kasım'da satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 38.8 düştü. Kasım ayı konut satışları son altı yılın en düşüğünde. Ocak-Kasım dönemi konut satışları trendin altında geçen yılın yaklaşık 40 bin adet gerisinde.

Kredili satış durdu
Konut satışları
nı artırmak için KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8, tapu harcı ise yüzde 4’ten yüzde 3’e çekilmişti. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre; bu indirimlere rağmen sektördeki kriz derinleşiyor. Türkiye ekonomisi bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 1.6 büyüme kaydederken inşaat sektörünün büyümeye verdiği katkı yüzde 5.3 azaldı. Eylül 2018 döneminde 160 bin inşaat sektörü çalışanı ise işini kaybetti. 

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle ipotekli konut satışları ise neredeyse durma noktasına geldi. TÜİK verilerine göre kasımda Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85.7 azalış göstererek 5 bin 324 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5.9 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31.2 azalarak 40 bin 821 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45.5 oldu. 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi ile ilgili düzenlemenin de yürürlüğe girmesiyle, yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117.1 artarak 4 bin 672 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-satislari-son-6-yilin-en-dusugunde_169423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!