Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Everest’in Altını Deliyorlar

Everest Yeniden Ölçülecek!

Nepal'de 2015 yılında yaşanan depremden sonra Everest Dağı'nın küçülmüş olabileceğini iddiaları üzerine bilim insanları dağın tekrar ölçülmesi için çalışma başlattı.

yapi.com.tr
Everest Yeniden Ölçülecek!

Yüksekliği en son 60 yıl önce  8848 metre olarak ölçülen Everest Dağı'nın, Nepal’de 2015 yılı Nisan ayında meydana gelen büyük depremin ardından küçülmüş olabileceği düşünülüyor.

DHA'nın Washington Post gazetesinden derlediği habere göre Hindistan’ın Haydarabat kentindeki Jeo-Uzamsal Dünya Forumu’na katılan Hindistan Harita Kurulu Başkanı Swarna Subba Rao dağın yüksekliğini ölçmek için Nepal Hükümeti ile işbirliği yapılarak bir araştırma grubunun görevlendirildiğini duyurdu.

2015 depreminden sonra uydu verilerine göre hazırlanan raporlarda Nepal’de büyük bir bölgenin bir metreden fazla yükseldiği belirlenirken, bazı bölgelerde de çökmeler olduğu tespit edilmişti. Dağın yüksekliği konusunda çelişkişi raporlar yayınlanması üzerine tekrardan ölçüm yapacak araştırma ekibi bu kez GPS ekipmanı ve üçgenleme tekniği gibi modern teknolojiler kullanılacak. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest genç bir oluşum kabul edilen Himalaya sıra dağlarında bulunuyor. Dünyanın en yüksek altı dağından dördü burada yer alıyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/everest-yeniden-olculecek_155359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!