Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evinizde Sahte Seçmen Var mı?

CHP İstanbul İl Başkanlığınca hazırlanan "CHP İstanbul Seçmen Kaydı Sorgulama Sistemi" ile hanede sahte seçmen olup olmadığını sorgulamak mümkün. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, sistemin tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, özelikle son günlerde seçmen listelerinde sahte seçmenlerle ilgili haberler yapıldığını belirtti.

Vatan Gazetesi
Evinizde Sahte Seçmen Var mı?

CHP İstanbul İl Başkanlığınca hazırlanan "CHP İstanbul Seçmen Kaydı Sorgulama Sistemi" ile hanede sahte seçmen olup olmadığını sorgulamak mümkün. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, sistemin tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında, özelikle son günlerde seçmen listelerinde sahte seçmenlerle ilgili haberler yapıldığını belirtti. Gerek İstanbul'da gerekse Türkiye'de "e-devlet"e geçişten sonra, vatandaşların İstanbul'da sahte seçmenden kurtulamadığını öne süren Tekin, İstanbul halkına yardımcı olmak için "CHP İstanbul Seçmen Kaydı Sorgulama Sistemi"ni oluşturduklarını bildirdi.

Bu sistemin sadece İstanbul için hazırlandığını ve Türkiye'de ilk defa böyle bir sistemin yapılmış olabileceğini kaydeden Tekin, şöyle konuştu: "Sistem sayesinde, bilgisayar başından nerede oy kullanabileceğinizi, oturduğunuz hanenizde sahte seçmen var mı, yok mu onu görebileceksiniz. Sahte seçmen çok. Sahte seçmen deyip geçmeyeceğiz. O sahte seçmen, bir gün de kapınıza herhangi bir haciz memuru da getirebilir. Temel amaç, sahte seçmenleri tespit etmek. İstanbul halkı, oy kullanırken daha dikkatli olacak. Ayrıca ilerde başlarına gelebilecek hukuksal sorunların engellenmesi sağlanacak."

Programın ortaya çıkış nedeni

CHP Beylikdüzü Belediye Başkan aday adayı avukat Osman Gürcan Çelikkol, Beylikdüzü'nde 2007'deki genel seçimler ile geçen yıl askıya çıkarılan liste arasında yaklaşık 40 bin seçmen farkı ortaya çıktığını söyledi. Böyle bir farkın olamayacağı fikrinden hareketle çalışma yaptıklarını ve bu programı geliştirdiklerini anlatan Çelikkol, program sayesinde Beylikdüzü'nde oturmayan 30 bin kişinin seçmen listelerinde kayıtlı olduğunu gördüklerini ifade etti.

Yazılımı hazırlayan Naviga Şirketi'nin yöneticilerinden Hakan Çobanoğlu, sisteme "www.chpistanbul.org.tr" adresinden ulaşılabileceğini, T.C kimlik bilgileri, doğum yılı ve güvenlik kodu girilerek, hanede sahte seçmen olup olmadığının görülebileceğini bildirdi.

Hanede sahte seçmen olması halinde sitedeki dilekçenin doldurularak itiraz edilebileceğini anlatan Çobanoğlu, interneti bulunmayanların 0212 276 31 11 telefon numarasını arayarak, çağrı merkezinden T.C kimlik bilgilerini tuşlayarak sorgulayabileceğini, hanede sahte seçmen bulunması halinde, çağrı merkezinden yardım alınarak, itiraz edebileceğini ifade etti.

Toplantıda, iki basın mensubunun kimlik bilgileri kullanılarak, sistem denendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evinizde-sahte-secmen-var-mi_65926.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!