Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evinizin Şemsiyesi Çatınıza Yalıtım Yaptırdınız mı?

İZODER soruyor: kendimizi soğuktan ve yağmurdan korumak için aldığımız bu önlemleri acaba evlerimizin şemsiyeleri olan çatılar için de uyguluyor muyuz?

yapi.com.tralıtım konusundaki gelişmelerin yakından takipçisi olarak bu konuda kamuoyunu bilinçlendirme görevini üstlenen İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) kış aylarına girdiğimiz şu günlerde ısı kayıplarını ve mali yükü azaltmak için, tüketicileri çatı yalıtımı konusunda hassaslaşmaya çağırıyor.

Türkiye’de yalıtım bilinci eksikliğinden kaynaklanan mevcut durum yüzünden, yalıtım yapılmayan binalarda sadece ısı yalıtımı nedeniyle uğranan zarar, yıllık ortalama 5 milyar dolar civarında. Deprem ülkesi olan Türkiye’de su yalıtımı yapılmamış binaların milyonlarca sakini, paslanmış demirler, un ufak olmuş beton nedeniyle risk altında yaşıyor. Türkiye, yangın yalıtımıyla önlem alınabilecek birçok yangında can ve mal kaybına uğruyor. Milyonlarca vatandaş, gürültünün yol açtığı hastalıklar nedeniyle sağlığını yitiriyor.

Ekstra masraf ve sorunlardan uzak bir kış geçirmek isteyenlerin evlerinin soğuğa, yağmura ve neme hazır olup olmadığını acilen kontrol etmeleri gerekiyor. Bu konuda sadece kapı ve pencerelerde meydana gelen ısı kaybını önleyebilmek için alınacak önlemler yetersiz kalıyor. Binalarda duvarlar ve pencerelerden sonra en fazla ısı kaybı ya da kazancının görüldüğü bölümlerden biri de çatılar…

Isı yalıtımı, kış aylarında ısı kayıplarını ve yaz aylarında ısı kazançlarını önleyerek yakıt ve elektrik faturalarında ortalama yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Soğuk iklim bölgelerinde özellikle apartmanların en üst katlarında oturanlar genellikle iyi ısınamadıklarından şikâyet ediyor. Bu durumda radyatör dilimlerinin arttırılması, kazan suyu sıcaklığının yükseltilmesi gibi çözümler öneriliyor. Ancak bu çözümler alt katta oturanlar için aşırı sıcak gibi yeni bir sorunu beraberinde getiriyor. Sıcaktan bunalan alt kat sakinleri pencerelerini açarak serinlemeye çalışırken, gereksiz bir enerji kaybı oluşuyor, tüketiciler yüksek yakıt faturaları ödüyor, ekonomi zarara uğruyor ve çevre kirliliğinin artmasına neden olunuyor.

Sıcak iklim bölgelerinde ise, üst katlarda oturanlar yaz aylarında evlerinde oturulamayacak derecede aşırı yüksek sıcaklardan şikâyet ediyor. Bu kez de klimalarda fazladan harcanan enerji nedeniyle gelen yüksek elektrik faturaları cep yakıyor. Ayrıca çatılarda ısı yalıtımı ile terleme, küflenme gibi istenmeyen zararlar önleniyor ve konforlu yaşam alanları oluşmasına katkı sağlanıyor.

Özellikle yağmurlu havalarda çatılarda meydana gelen sızıntı ve akmalar karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri. Yağmur, kar gibi yağışlara maruz kalan çatılarda yapılan su yalıtımı uygulamalarıyla suyun yapı içerisine girmeden binalardan uzaklaştırılması sağlanıyor. Bu sayede konforlu ve güvenli konutlarda yaşama fırsatı yakalanıyor. Yapılan su yalıtımı uygulamalarının üzerine, çatıların kullanım durumu da göz önüne alınarak çatı kaplamalarının yerleştirilmesi ile isteğe bağlı olarak dekoratif görünümlere sahip çatıların oluşturulması sağlanıyor.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/evinizin-semsiyesi-catiniza-yalitim-yaptirdiniz-mi_49434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!