Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evler de Artık Ekolojik

Konut projelerinde tasarrufa dönük önlemler ve ekolojik ürün kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Küresel ısınmanın etkisini hızla göstermeye başlamasıyla birlikte, birçok alanda ekolojik ürünlerin tercih edilmesi, konut sektörüne de yansıyor. Ekolojik projelerde standart konutlara göre yüzde 50’ye varan oranlarda enerji ve su tasarrufu

Cumhuriyet Gazetesi
Evler de Artık Ekolojik

Konut projelerinde tasarrufa dönük önlemler ve ekolojik ürün kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Küresel ısınmanın etkisini hızla göstermeye başlamasıyla birlikte, birçok alanda ekolojik ürünlerin tercih edilmesi, konut sektörüne de yansıyor. Ekolojik projelerde standart konutlara göre yüzde 50’ye varan oranlarda enerji ve su tasarrufu sağlanabiliyor. Yağmur suları toplama sistemleri ve merkezi sulama sistemleri ile su tasarrufu yüzde 40’lara ulaşırken, çevreci malzeme seçimi ve atık yönetimi ile ormanlardan yüzde 25, güneş panelleri ile de elektrikten yüzde 25 oranında tasarruf sağlanıyor. Havaya salınan karbondioksitte de yüzde 35’lik düşüş görülüyor. Bu sistemler çevreyi koruduğu gibi aidatlar da düşüyor. Projelere göre farklılık göstermekle beraber aidatlarda ortalama yüzde 50 düşüş meydana geliyor. Bu projelerde inşaat maliyeti ise yüzde 5 ile 10 arasında daha yüksek.

Tasarruf ön planda

Ekolojik konut projelerine çok sayıda örnek var. Bunlardan bazıları da Aydınlı Grup’un Esenyurt’taki Solarkent’i, Bahçeşehir’deki TulipTurkuaz ve Varyap’ın Meridian’ı.

Son olarak TOKİ de bu eğilime ayak uydurdu. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Kayabaşı’ndaki Kayabaşı Konutları’nda güneş enerjisinden elektrik elde edilecek, yağmur suları depolarda toplanacak. Projede rüzgâr enerjisinden yararlanma hazırlığı da var. Güneş pillerinden elde edilecek elektrik enerjisi ile binaların, ortak alanların, yeşil alanların ve trafik lambalarının aydınlatılması hedefleniyor. Projede su tasarrufuna katkı sağlamak amacıyla konutlarda ve duşlarda fotoselli bataryalar ile kademeli rezervuarların kullanımı planlanıyor. Böylece binalarda yıllık 2 milyon 430 bin metreküp temiz su tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

LEED?kriterleri

Varyap’ın Batı Ataşehir’de hayata geçireceği Varyap Meridian ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımında Liderlik) kriterlerine göre yapılan konut, ofis, otel ve ticaret alanları içeren ilk karma proje olacak. Proje, tasarımından malzeme kullanımına kadar her aşamada çevreyle uyum ve sürdürülebilirlik kriterlerini gözetmesiyle öne çıkıyor.

Aydınlı Grup’un Esenyurt’ta inşa ettiği Solarkent projesi de güneş enerjisinden yararlanarak kendi elektriğini üretiyor. Tulip’in Bahçeşehir’deki TulipTurkuaz projesinde de güneş panelleri ve tam biyolojik arıtma sistemi söz konusu. Projede enerji ihtiyacının önemli bir bölümü bu sistemden sağlanıyor.

Regnum’un Haramidere’deki Astrum Towers’ı yine yağmur sularının geri dönüşümünü sağlayan çevreci projeler arasında yer alıyor. Soyak’ın Mavişehir projesi de su tüketiminde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlaması özelliğiyle öne çıkıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/evler-de-artik-ekolojik_70862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!