Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evlerde Dekor Amaçlı Kitap Rafları

Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası. 20'nci yüzyıl başındaki mimari tarzları taklit eden, kocaman malikâneler yapan Jeffrey Collé, tasarladığı evlerde kütüphane olmamasına göz yumamazdı. New York Water Mill'deki 17 hektarlık bir arazide bulunan, 29 milyon 995 bin

Sabah Gazetesi, New York Times
Evlerde Dekor Amaçlı Kitap Rafları

Basılı kitapların tarihe gömülmesi beklenirken umulmadık bir yerden bir can yeleği geldi: Mimarlık ve tasarım camiası. 20'nci yüzyıl başındaki mimari tarzları taklit eden, kocaman malikâneler yapan Jeffrey Collé, tasarladığı evlerde kütüphane olmamasına göz yumamazdı. New York Water Mill'deki 17 hektarlık bir arazide bulunan, 29 milyon 995 bin dolar değerindeki bin 562 metrekarelik bir evde Collé'nin dörde bölerek kestiği damarlı Fransız meşesinden yapılma kütüphane var. Kütüphane bin kitap alabiliyor. Collé, bazı kütüphaneler için İngiliz tarzı iç mekân tasarımlarıyla tanınan Philadelphialı dekoratör Bennett Weinstock ile çalışıyor.

İdeal deri ciltli kitapları bulmak için halen Londra'da alışveriş yapan Weinstein, "Kimi müşteriler kitapların İngilizce olmasında ısrarlı çünkü bunları okuyabildikleri izlenimini vermek istiyorlar. Kimileri içinse, güzel göründükleri sürece kitapların hangi dilde olduğu önem değil" diyor. Christina Aguilera gibi müşterilere milyonlarca dolarlık evler yapan Los Angeleslı Steve Hermann gibi modernist bir mimar bile inşa ettiği evlere metrelerce uzunlukta raflar koyuyor. Hermann, mimar R. J. Neutra tarzında yaptığı bol camlı bir ev için 4 bin kitap alabilen, 18 metre uzunluğunda, 4 metre yüksekliğinde bir raf sistemi tasarlamış. Ancak "Kimin 4 bin kitabı var ki?" diye soruyor. Hermann, Colordao Boulder'daki deposunda kişiye özel kitap koleksiyonları oluşturan Thatcher Wine'a, beyaz ciltli 2 bin kitap ısmarlamış. Wine, 30 santimetre için 80 ile 350 dolar arasında para alıyor. Nadir parşömenin 30 santimetresi yaklaşık 750 dolar. Wine'ın bir menkul değer uzmanına yaptığı kütüphane 80 bin dolara mal olmuş. Hermann, "Duvarlara sanat eserleri koyabilirdim, ama ben rafların verdiği hissi seviyorum" diyor.

Miami'de çalışan Kolombiyalı kavramsal sanatçı Federico Uribe, palmiye ağacı ve boa yılanı heykelleri yapmak için temel renklerde binlerce kitap ısmarlamış. Uribe, "Çoğu kişi kitap yapmak için ağaçları tahrip eder. Ben ağaç yapmak için kitapları tahrip ediyorum. Kitapların bir öyküyü farklı bir dille anlatması fikrini seviyorum" diyor. Bazı tasarımcılar, müşterilerinin kitaplarını yeni biçimlere sokuyor. New Yorklu mimar Peter Pennoyer, bir müşterisinin klasikler koleksiyonunu koymak için dıştan tamamen ciltli bir kitaba benzeyen tahta kutular yaptırdı. Pennoyer "Bir kitap, duyulara hitap eden anlamlı bir deneyimdir" diyor. Müşterilerinin daha kişisel içerik istediklerini belirten tasarımcılar da var. Uyumlu renklere sahip yerel tarih kitapları ve Vahşi Batı temalı kitaplar.

New Yorklu dekoratör Alexa Hampton, "Müşterilerim 20 yıl önce sadece arka planda görüntü oluşturan kitaplar veya sahne istiyordu. Artık gerçekten okuyabilecekleri kitaplar istiyorlar" diyor. Hampton ve bir müşterisi kısa süre önce bir sabah, New York'ta ikinci el ve nadir kitap satan devasa Strand Kitapevi'ne gitti. Hampton "İnsanlar daha az okuduğu için 'Kütüphaneyi güzel görünen kitaplarla doldur' diyeceklerini sanıyorsunuz. Oysa kitap seçiminde söz sahibi olmak istiyorlar" diyor. Strand'de metreyle kitap satışı yapan Jenny McKibben, genelde telefonla veya internetten sipariş alıyor. Kibben, Rockwell Group tasarımcılarının Las Vegas'ta yeni açılan 2 bin 995 odalı, 10 bin 200 metrekarelik Cosmopolitan adlı kumarhane için "Sin City" temalı bini aşkın kitap istediğini söylüyor.

Maryland merkezli Wonder Book'un cana yakın sahibi Chuck Roberts müteahhitler, set tasarımcıları, dekoratörler ve hatta düğün organizatörlerinden sipariş aldığını belirterek, "Harika bir yıl geçirdik, tüm rekorları kırdık" diyor. Pazarlamacılar, kitapların hatıra eşyası amacıyla kullanımını öngörmüştü. Pazarlama ve reklam ajansı JVT New York'tan Ann Mack, bu yıl için kaleme aldığı eğilim raporunda, "Nesneleri nesneleştirmek, izlenmesi gereken bir eğilim" diye yazdı. Oturduğu daireyi "yenilemek" için çalıştığını da belirten Mack, yığdığı kitapları kahve masasının ayakları niyetine kullanmayı düşünüp içinden, "Sonra da masanın üstüne (elektronik kitap okuyucusu) Kindle'ı koyarım" diye geçirmiş.

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/evlerde-dekor-amacli-kitap-raflari_85293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!