Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Evlere Güneş Kolektörü Zorunluluğu İçin Çalışma

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, ev, apartman ve işyerlerinin çatılarına güneş kolektörü veya güneş pilleri konularak tüketilen enerjinin yüzde 10'unun bu yolla üretilmesinin yasal olarak zorunlu hale getirilmesi için çalışma yaptığını açıkladı.

Milliyet Gazetesi
2 Evlere Güneş Kolektörü Zorunluluğu İçin Çalışma

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, ev, apartman ve işyerlerinin çatılarına güneş kolektörü veya güneş pilleri konularak tüketilen enerjinin yüzde 10’unun bu yolla üretilmesinin yasal olarak zorunlu hale getirilmesi için çalışma yaptığını açıkladı. Soner Aksoy, yenilenebilir enerji olarak nitelendirilen güneş, rüzgar, jeotermal ve biyogazdan elektrik üretimiyle ilgili yasa teklifi çalışmaları konusunda bilgi verdi.

"Kısa sürede üretim"

"Asıl enerji fosil yakıttır anlayışı artık bitmiştir" diyen Aksoy, yenilenebilir kaynaklardan tüketilen elektriğin yüzde 20’sinin kısa sürede üretilebileceğini belirtti. Aksoy, "Bu konuda yasa teklifi çalışmam sürüyor. Eğer üretilen güneş enerjisinin ilk 5 yılda belirli bir fiyattan alınacağı düzenlemesini yaparsak, yatırımlarda patlama olur" diye konuştu.

Türkiye’nin elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılığının yüzde 52 seviyesinde olduğunu kaydeden Aksoy, "Doğalgaza bağımlı olmak belli ülkelerin kucağına oturmak demektir" dedi. Barcelona kriterlerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bütün konutlara yenilenebilir enerji üretme zorunluluğu getirildiğini ifade eden Aksoy, üzerinde çalışılan yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

Çatılara kolektör

"AB üyesi olmayı amaçlıyorsak bu konuda da kriterlere uymamız gerekir. Bütün konutlar ile işyerlerine tükettikleri enerjinin yüzde 10’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeleri zorunluluğunu getirmeliyiz. Üzerinde çalıştığım yasa teklifine göre, bu bütün apartmanlar ve müstakil evler için geçerli olacak. Hatta bazı yerlerde rüzgâr enerjisi elde edilebilir."

Üretimin iki yolu var

Enerji üretimi açısından bakıldığında apartmanlarda iki temel yol olduğunu söyleyen Soner Aksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Birincisi, güneş kolektörleriyle sıcak su elde edilmesi. İkincisi, güneş ışığından güneş pilleriyle (fotovoltaik piller) elektrik üretimi. Apartmanlarda ısı kaybını önleyecek izolasyonu da zorunlu hale getirmeliyiz. Enerji Bakanlığı ile Vakıfbank bu konuda anlaşma yaparak apartman yöneticilerine uzun vadeli kredi sağlayabilir. Böylece yüzde 40 ısı kaybı azalması sağlanır."


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/evlere-gunes-kolektoru-zorunlulugu-icin-calisma_62035.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Enerji konusu ülkemiz için son derece önemli; TBMM de görüşülmesi bile bizler için umut verici. Umarım bunlar kısa zamanda gerçekleşir. Güneş enerjisi geleceğin enerjisi ve büyük sektör olarak görüyorum ; ilk adım evlerde sıcak su ihtiyacımızı karşılamak için daha sonra güneş pilleri üretimi. bunların olması için devlet teşvikleri ve destekleri olmalı. Halk bu konuda bilinçlendirilmeli, görsel ve yazılı basında üretici firmalara standartlar getirilmeli, kaliteye ve estetik olmasına önem verilmeli. Gelecek nesillere pırıl pırıl bir dünya dileğiyle..... YANITLA
  • Evet bu konuda geç kalmamamız gerekiyor.Dünyaya ayak uydurmak zorundayız.Hızla rüzgar enerjisini ve güneş enerjisini kullanmalıyız.Ancak yerli teknolojimizi geliştirmemiz şart.Üniversitelerimiz ve TÜBİTAK sanırım çalışmalar yapıyorlar.Teknoloji maliyeti yüksek olduğundan bu tür enerji elde etmenin de kurulum maliyeti yüksek oluyor.Umarım bilim insanlarımızın çalışmalarıyla TÜRK teknolojisi düşük maliyetle elde edilebilirse her evin çatısında GÜNEŞ PİLLERİ bahçesinde RÜZGAR TÜRBİNLERİ kurulup paralarımız yabancı ülkelere gitmez.Ülkemizin potansiyeli var.Başarılar dilerim. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!