Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evlerimiz Akıllanıyor

Buzdolabınızı açık unutabilir ya da yemeğiniz fırındayken gezmeye gidebilirsiniz... Siz yokken, evinizin her yerini kontrolu altında tutan projeyi

Radikal/Çağ Çalışkur
Evlerimiz Akıllanıyor

b>Buzdolabınızı açık unutabilir ya da yemeğiniz fırındayken gezmeye gidebilirsiniz... Siz yokken, evinizin her yerini kontrolu altında tutan projeyi geliştiren Dr. Marcus Miele'yle konuştuk.

Buharlı fırınlar, alerjik bünyelere uygun çamaşır makineleri, hayvan besleyenler için elektrikli süpürgeler derken artık evlerimiz de teknolojiye bürünüyor. Miele'nin bu hafta Avrupa'da lansmanını yaptığı akıllı ev, internete bağlanarak akşam yemeğinizi hazırladığınız ya da "Çarşafları değiştir," komutunu iş yerinizden vereceğiniz günlerin çok da uzak olmadığını gösteriyor. Çünkü ev içindeki tüm elektronik kontrol ve güvenlik sistemlerinin, aydınlatma ve stor perdelerin dahi birbirine bağlı olarak çalışmasını sağlayan powerline teknolojisi geliştirildi. Örnek verecek olursak, buzdolabı açık kaldığında ya da fırın işlemini tamamladığında kullanıcısına haber veriyor, 50 metrelik uzaklığa kadar mobil alıcılarla kullanılabiliyor ve güç kaynaklarından iletilen mesajlarla, ev cihazlarını uzaktan kontrol imkanı sağlıyor. İletişim odaklı akıllı cihazlar sayesinde farklı kanallardan gelen bilgilerin güç kaynağında toplanmasını ve genel istasyondan komutlarla hareket etmesini sağlayan sistemin kontrolü ise 5.5 x 6.5 cm boyutlarında bir cihazdan yapılıyor.

Talebe göre ürün
Ev cihazlarındaki programlamayı, süreyi, nasıl uygulanacağını ve hatalı kullanımları kontrol edebilen ve yönetebilen bir teknolojiye sahip olan bu sistemin ismi ise Miele@home. Patent sahibiyse mutfak eşyalarında yaptıkları buluşlarından bildiğimiz Miele...
Şirketin dördüncü kuşak varisi olan Dr. Marcus Miele de geçen hafta Türkiye'deydi. Miele, kendisiyle yaptığımız sohbette beş yıldır Türkiye'de de çalışmalarını sürdürdüklerini ve bu süre zarfında tüketicilerin bilinçlendiğini belirtti. Ülkelerin birbirlerinden farklı talepleri olduğunu da söyleyen Miele, ürünleri tasarlarken buna dikkat ettiklerini belirti. Avrupa'da sistemi deneyenlerin bir kısmının çok memnun kaldığını, bir kısmının ise şikayetleri olduğunu belirten Miele, 2005 yılının başında Türkiye'de de satışa sunulacak olan InfoControl sisteminin sabit ekonomiye geçişle birlikte daha fazla alıcısı olacağını, böylece Türk tüketicisinin de sistemi deneyebileceklerini belirtti.

Miele@home projesinin daha sonraki adımlarında evlerin cep telefonundan kontrol edilmesi ve hatta arabaların bile sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evlerimiz-akillaniyor_18796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!