Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EVSİD'in Son Etkinliği İngiltere'deydi

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, sektörün önemli ithalatçılarından biri olan İngiltere'ye 21 firma ile çıkarma yaptı. EVSİD Başkanı Burak Önder, Ticaret Bakanlığı desteğiyle yaptıkları UR-GE faaliyeti sayesinde 60'a yakın İngiliz firma ile temasa geçtiklerini ve Türkiye'yi daha iyi bir şekilde anlattıklarını söyledi.

yapi.com.tr
EVSİD'in Son Etkinliği İngiltere'deydi

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) öncülüğünde 18 ülkedeki 33'üncü etkinliğini İngiltere'ye gerçekleştirdi. Ur-Ge çalışmaları kapsamında Londra ve Birmingham'da İngiltere'deki alıcılarla buluşan sektör temsilcileri, yeni iş bağlantıları ve daha yüksek ihracat hedefleri ile Türkiye'ye geri döndü.

Ev ve mutfak eşyaları sektöründe İngiltere’ye Türkiye’den ilk defa bir heyet geldiğini belirten EVSİD Başkanı Burak Önder, Ticaret Bakanlığı desteğiyle 21 Türk firmasının İngiltere'deki 60 firmanın satın almacıları ve yöneticileri ile bir araya geldiğini söyledi.

İngiltere'deki payımız yüzde 6
İngiltere’nin ev ve mutfak eşyaları sektöründeki ithalatının 4 milyar dolar olduğunu kaydeden Önder, "Biz Türkiye olarak bundan yüzde 6 pay alıyoruz. İngiltere'ye toplam 240 milyon dolar ihracatımız var. Toplam sektör ihracatımızın yüzde 9’u bu ülkeye yapılıyor. Bizim sektörde İngiltere pazarını en çok domine eden ülke Çin. Ardından 295 milyon dolarla Almanya ve sonra Türkiye geliyor. İngiltere’ye en çok elektrikli ev ürünleri, metal grubu, cam grubu ve plastik grubu satıyoruz." dedi.

İngiltere'de yaşanan Brexit sürecinin de buraya bir heyet düzenlemelerinde etkili olduğunu anlatan Önder, "O süreç gerçekleşirse fırsata çevirebilir miyiz, bunu görmek istedik. İngiltere ve Fransa pazarlarını biraz tahrik etmemiz lazım. Burada müşteriye ulaşmak zor. Diğer ülkelerdeki fuarlara çok fazla katılmıyorlar. Zaten günümüzde fuarlar sadece iletişim kurmak için var. Kart al kart ver sistemi... İhracatımızı arttırmak için fuarlardan başka yollara da başvurmalıyız. Bu anlamda yaptığımız Ur-Ge faaliyetinin ve sektörel heyetlerin olumlu geri dönüşleri olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin rakibi Çin
Türkiye'nin İngiltere pazarında en çok ihtiyacı olan şeyin kendisini ifade etmek olduğunu belirten Önder, şunları anlattı: "Örneğin plastikte ürünü Çin’den çok daha uyguna verebiliyoruz. Biz de ülke olarak çok rekabetçiyiz ve bu pazarda tek rakibimiz Çin. Ancak biraz daha kendimizi anlatmaya ve tanıtmaya ihtiyacımız var. Türkiye'de güçlü ve rekabetçi bir sanayinin olduğu bilinmiyor. Çoğu zaman fuarlarda Türk standlarına uğramıyorlar bile. Bunu değiştirmemiz gerekiyor."

Londra'ya gelmeden 6-7 ay önce sektörle ilgili çalışmaya başladıklarını ve aldıkları geri bildirimler sonrası Birmingham ve Londra olmak üzere iki ayrı şehir için faaliyet düzenlediklerini belirten Önder, "Gelmeden önce pazar raporu alıyoruz. Ev ve mutfak eşyaları sektöründe trendler ne, hangi zincir marketler var, hangi renkler trend gibi araştırmalar yapıyoruz. Katılan firmaları da önceden bilgilendiriyoruz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evsidin-son-etkinligi-ingilteredeydi_171860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!