Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eximbank Müteahhide Kefil de Olacak

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin fazla veren hizmet ticaretinde önemli yer tutan müteahhitlik sektörünün desteklenmesi için Eximbank'ın işlevinde değişikliğin gündemde olduğunu kaydetti. Sektörün yurtdışı projeleri için makine, ekipman ile teçhizat üretiminin desteklenmesinin gerektiğini vurgulayan Çağlayan,

Referans Gazetesi
Eximbank Müteahhide Kefil de Olacak

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin fazla veren hizmet ticaretinde önemli yer tutan müteahhitlik sektörünün desteklenmesi için Eximbank'ın işlevinde değişikliğin gündemde olduğunu kaydetti. Sektörün yurt dışı projeleri için makine, ekipman ile teçhizat üretiminin desteklenmesinin gerektiğini vurgulayan Çağlayan, Eximbank desteklerini yeniden ele aldıklarını söyledi. Çağlayan, Eximbank'ın diğer bankalardan farklı olarak sadece kredi vermek yerine firmaların banka kredilerine teminat, garanti ve kefalet vermesinin de gerekli olduğunu belirtirken, konunun Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) ele alınacağını bildirdi.

Çağlayan, dün EKK toplantısı öncesinde müteahhitlik firmalarının yurtdışı projelerinde Türk ürünleri kullanımını artırmak amacıyla müteahhitlik, teknik müşavirlik ve inşaat malzemesi sektörlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Çağlayan, Türkiye'nin dünya hizmet ticaretinden yüzde 1 pay alarak 32.7 milyar dolarlık hizmet ihracatı yaptığını ve 16.5 milyar dolarlık da hizmet ithalatıyla bu alanda ticaret fazlası verdiğini söyledi. Çağlayan, bu ticarete turizm ve lojistikle birlikte katkı yapan müteahhitlik sektörünün geçen yıl 1.1 milyar dolar döviz girdisi sağladığını da kaydetti. Sektörün bugüne kadar 81 ülkede 161 milyar dolar değerinde 5 bin 200 proje üstlendiğini belirten Çağlayan, ayrıca sektör firmalarının artık havalimanı, rafineri, metro gibi katma değeri yüksek projeler gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Çağlayan, bu sayede yurtdışı müteahhitlikte 2002'de 17 milyon dolar olan ortalama proje bedelinin 59 milyon dolara yükseldiğini anlattı.
 
Fatura mal ihracatında daha çok

Sektörün yıllık iş hacminin ise ortalama 20 milyar dolar olduğunu söyleyen Çağlayan, geçen yıl kriz nedeniyle 23.6 milyar dolarlık proje tutarının 20.4 milyar dolara indiğini belirtti. Çağlayan, bu yıl ise toparlanma beklediklerini, gelecek yıl 30 milyar dolar ve 2015 yılı için de 50 milyar dolarlık iş tutarını hedeflediklerini söyledi. Çağlayan, yurtdışı müteahhitlik sektörünün doğrudan etkili olduğu inşaat malzemeleri ihracatının ise 2008'de 23 milyar dolarken, geçen yıl 15.8 milyar dolara gerilediğini bildirdi. Çağlayan, bu ihracatın da Türk müteahhitlik hizmetlerinin bulunduğu ülkelerde yoğunlaştığını anlattı. Demir-çelik fiyatlarındaki artışla inşaat sektöründe yaşanan soruna işaret eden Çağlayan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan inşaat malzemeleri ihracatının bu nedenle geçen yıl 8.5 milyar dolardan 2.5 milyar dolara indiğini belirtti.
 
Müşavirlik firmalarına yeni destek

Müteahhitlik ve inşaat malzemeleri sektörleri için Türk müşavirlik firmalarının yurtdışında iş almalarının önemini vurgulayan Çağlayan, bu sayede ihalelerdeki mahal listelerinde Türk firmalarının yer almasının sağlanacağını da anlattı. Çağlayan, bu açıdan ‘anahtar sektör' olan müşavirlikte 30 milyon dolara kadar verilen devlet desteğinin koşullarını güncellediklerini kaydetti. Ayrıca dünyada 5 yıl içinde önemli ölçekte inşaat projeleri olduğuna ve bunlardan Türk firmalarının önemli oranda pay alabileceğine dikkat çeken Çağlayan; örneğin Hindistan'ın 514 milyar dolar ve Suudi Arabistan ile Güney Afrika'nın 500 milyar dolar yatırım projesi olduğundan bahsetti.
 
KIRGIZİSTAN'DA ZARAR GÖREN TÜRK İŞYERLERİNİN DURUMU ARAŞTIRILIYOR

Çağlayan, bir soru üzerine Kırgızistan'daki olaylar sonucu ülkede çok sayıda olmayan Türklere ait işyerlerinde de ciddi tahribat ve yağmanın olduğunu kaydetti. Zararın boyutunun Türkiye'nin Kırgızistan Ticaret Müşavirliği tarafından araştırıldığını söyleyen Çağlayan, "İşadamlarının işyerlerindeki tahribat ve yağmalama konusunda emniyet tarafından tespit yapılmasını istedik. Daha sonra sigortadan bir tazmin söz konusu olabilir" dedi. Bugün (salı) hareket edeceği Kazakistan'da düzenlenecek ticaret müşavirleri bölge toplantısında da bu konuda destek mekanizmasını görüşeceklerini belirten Çağlayan, "Yurtdışında yatırım yapan işadamlarımızı sahipsiz bırakmayız" dedi.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/eximbank-muteahhide-kefil-de-olacak_78558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!