Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kolay Gelsin İzmir!

EXPO 2015’te Karar Günü

Dünyanın en büyük fuarı EXPO 2015’i düzenlemek isteyen İzmir ile Milano arasındaki kıyasıya rekabet bugün sonlanıyor. Siyaset ve iş dünyası İzmir’e destek vermek için Paris kentine adeta çıkarma yaptı.

Milliyet Gazetesi/Banu ŞEN
EXPO 2015’te Karar Günü

ünyanın en büyük fuar organizasyonu EXPO 2015 için nefesler tutuldu. İtalya’nın Milano kentiyle kıyasıya mücadele içine giren İzmir’in bu yarışı kazanıp kazanamayacağı bugün saat 18.00’de açıklanacak sonuçlardan sonra ortaya çıkacak. Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) delegeleri, oylamaları, Paris’teki Palais Des Congres’de (Kongre Sarayı) yapacak.

EXPO 2015’in İzmir’de yapılması durumunda, şehrin yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımla en az 20 yıllık bir sıçrama yapması bekleniyor. İnşaat, imalat, makine, elektronik, turizm, gıda ve sağlık gibi bir çok sektörde yeni iş fırsatları doğacak. İzmir deniz, hava kara ulaşımından, dev gökdelenlere kadar yepyeni kimlik kazanacak.

Cumhurbaşkanı Gül faktörü
Oylamayı izlemek üzere, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün aralarında bulunduğu 4 bakan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve aralarında CHP’li Güldal Mumcu, Kemal Anadol, Mehmet Ali Susam, Canan Arıtman’ın da bulunduğu 16 milletvekili Paris’e gitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Paris’e gitme kararı, yarışı İzmir’in kazanacağı yolunda sinyal aldığı şeklinde yorumlandı. Kulislerde, oy kullanacak 151 ülkenin delegasyonundan İzmir’e desteğin 76’ya ulaştığı iddia edildi.

İşadamları, akademisyenler, işadamları ve bürokratların bulunduğu yaklaşık 700 kişi de kulis çalışması için Paris’te bulunuyor.

Yarım saatlik sunum var
Kazanan kentin belli olacağı oturum, Türkiye saatiyle 15.30’da başlayacak. Önce Milano, ardından da İzmir’in sunumu başlayacak ve süresi 30’ar dakika olacak.
İzmir’i tanıtan bir film, ardından da dünyaca ünlü futbolcu Roberto Carlos, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un da aralarında bulunduğu, iş sanat ve spor çevresinden birçok kişinin konuşmalarının yer aldığı bir sunum gösterilecek. Bunların ardından elektronik oylamaya geçilecek ve saat 18.00’de Expo 2015’e ev sahipliğini yapacak olan ülke belli olacak.

Gürsöz: Az farkla İzmir önde...
EXPO 2015 İzmir Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Bahattin Gürsöz, “Görünen o ki biz öndeyiz. Kesin olarak alacağımızı söylemek mümkün değil. Çünkü gizli oylama olacak. Temaslarımız, itibariyle bizim biraz önde olduğumuzu söyleyebiliriz. Rakip kuvvetli ama ‘İzmir, az farkla kazanır’ diye düşünüyorum. Bizim moralimiz iyi. İtalyanların endişeli olduğu dile getiriliyor” dedi.

EXPO 2015 İzmir Yürütme Kurulu Üyesi Geza Dologh da İzmir’in her zaman avantajlı olduğunu söylediğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Yaptığımız temaslarda avantajımızı gördük. Moraller çok iyi. 6-8 oy farkla alırız.”

Paris’te 300 taksi İzmir için giyindi
EXPO 2015 adaylığı tanıtımı çerçevesinde, Paris caddeleri İzmir’in adaylığını duyuran reklamlarla süslendi. Kentin en hareketli alanlarına konulan bilboardlar sayesinde, Paris’in her köşesinde İzmir adı anılmaya başlandı.

Kentteki 300 taksi de EXPO 2015 İzmir için giydirildi. Ayrıca kongre binasının önünde tüm gün boyunca İzmir’i destekleyen EXPO ve Türk bayraklı gösteriler olacak.
Erkeklere kırmızı beyaz kravat, kadınlara da fular dağıtılacak. TRT, Paris’ten canlı yayın yapacak. Saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen “Gençlik Şöleni” başlayacak. Meydana kurulan dev ekranlardan Paris’teki oylama salonu heyecanı meydana kurulacak dev ekranlarla İzmir’e yansıtılırken Sertab Erener ve Kıraç konser verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-2015te-karar-gunu_60631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!