Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

"Ben Şu Anla İlgileniyorum"

Eyfel Kulesi'ne Rakip Gökdelen

Paris kentsel gelişim programı kapsamında, kentin kuzeydoğusuna yüksekliği neredeyse Eyfel Kulesi kadar olacak bir gökdelen yapılıyor.

yapi.com.traris kentsel gelişim programı kapsamında, kentin kuzeydoğusuna yüksekliği neredeyse Eyfel Kulesi kadar olacak bir gökdelen yapılıyor. Gökdelenin inşaatını ise, aralarında İngiltere’den Norman Foster, Fransa’dan Jean Nouvel gibi prestijli mimarlık firmalarını geride bırakarak uluslararası bir jüri tarafından seçilen mimar Thom Mayne’in Los Angeles tabanlı firması Morphosis üstleniyor.

Los Angeles’taki yeni dev transit merkezi, Taipei Tasarım Merkezi ve Seul’daki Güneş Kulesi gibi yapılarıyla dikkat çeken Mayne, geçtiğimiz yıl mimarinin en büyük ödülü olarak kabul edilen Pritzker ödülüne layık görülmüştü.

300 metre yüksekliğinde olacak gökdelen, Paris'in sembolü 324 metrelik Eyfel Kulesi’nden sonra kentin en yüksek ikinci binası olacak. Kentin güneydoğusunda yer alan 180 metrelik Montparnasse Kulesi dışında, son 30 yıldır Paris’te yüksek binaların yapımına izin verilmiyordu. 2012 yılında tamamlanması beklenen ve "Lighthouse" ismini taşıyacak binanın toplam maliyetinin ise 800 milyon euro civarında olacağı öngörülüyor.

Binanın ikiz yapısı, dikdörtgen bir zemin üzerinde, rüzgar türbinlerinin yer alacağı organik yapısıyla yükselecek. "İkonografik" olarak yorumlanan gökdelenin önemli bir özelliği ise binanın ekolojiye olacak katkısı. Yapısındaki rüzgar jeneratörleri sayesinde kendi kendini ısıtan ve çift katlı çelik-cam karışımıyla kendi kendini soğutan bir mekanizmaya sahip olacak bina, ekolojik binaların prototipi olmaya şimdiden aday gözüküyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/eyfel-kulesine-rakip-gokdelen_49849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!