Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Eyleme, Planlamaya ve Öngörüye İhtiyacımız Var''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Sabancı Center'da düzenlenen 'İstanbul Finans Merkezi Konferansı'nın açılışında, Türkiye'nin son 8.5 yıldır büyük bir transformasyon süreci yaşadığını ifade ederek, bazı ekonomik göstergelere değindi.

yapi.com.tr / AA
''Eyleme, Planlamaya ve Öngörüye İhtiyacımız Var''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Sabancı Center'da düzenlenen 'İstanbul Finans Merkezi Konferansı'nın açılışında, Türkiye'nin son 8.5 yıldır büyük bir transformasyon süreci yaşadığını ifade ederek, bazı ekonomik göstergelere değindi.

Hangi ekonomik veri, hangi finansal göstergeye bakılırsa bakılsın Türkiye'nin çok hızlı güven ve istikrar ortamına ulaştığını gördüklerini belirten Babacan, ''Dünyanın içinde bulunduğunu, hele hele yanı başımızdaki birçok Avrupa ülkesinin içinde bulunduğu durumu dikkate aldığımızda aslında bulunduğumuz noktanın kıymetini bilmemiz gerekiyor'' dedi.

Eylül 2009'da İstanbul'un finans merkezi ile ilgili eylem planını açıkladıklarını anımsatan Babacan, ''5 yıl daha var bu eylem planının tamamlanması için. Bugün itibariyle 71 eylemden 9'unu tamamlamış durumdayız. 13'ünde önemli şekilde ilerlemiş durumdayız. Diğer eylemlere takvim dahilinde devam ediliyor. Biz ne yapacağımızı gayet iyi biliyoruz. Somut tarihler, somut hedefler var'' diye konuştu.

Haritaya bakıldığında aslında Almanya'dan başlayıp Güney Doğu Asya'ya uzanan coğrafyada İstanbul'un finans merkezi potansiyelinin açık olduğunu ve hangi ülkeler olabilir diye bakıldığında Türkiye'nin rakipsiz bir şekilde ön plana çıktığını kaydeden Babacan, yapılan tüm altyapı projeleri, Kanal İstanbul gibi projelerin ilerde nasıl bir şehir olacağının işaretlerini verdiğini söyledi.

İstanbul Finans Merkezi projesi denildiğinde akla Ataşehir'deki gayrimenkul projesinin geldiğine dikkati çeken Babacan, projenin bundan ibaret olmadığını, şehrin her bir köşesini etkileyecek, değerli kılacak olumlu adımlar atacaklarını anlattı. Babacan, ''Biz kalıcı, 50 yıl sonrasını, 100 sene sonrasını düşünen bir vizyonla İstanbul'u finans merkezi yapmak istiyoruz'' dedi.

Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer

Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, İstanbul'un, New York, Londra, Tokyo, Şanghay eksenindeki yeni noktalarından biri olduğunu belirterek, ''İstanbul'un bu merkezlerden biri haline gelmesi için eyleme, planlamaya ve öngörüye ihtiyacımız var'' dedi.

Dinçer, İstanbul gibi eski bir kentte yeni doğuştan bahsettiklerini, finans merkezlerinin büyümesinin ve gelişmesinin zaman aldığını, İstanbul'un bu merkezlerden biri haline gelmesi için eyleme, planlamaya ve öngörüye ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

''İstanbul bir finans merkezidir'' diyen Dinçer, dünyada büyük bir finans merkezi olmak için önemli adımlar atıldığını, Türkiye'nin bölgedeki en hızlı büyüyen ülke olduğunu, İstanbul'un bu ekonomik faaliyetlerin kalbinde yer aldığını söyleyerek, şunları belirtti:

''Sonuç olarak İstanbul, New York, Londra, Tokyo, Şanghay eksenindeki yeni noktalarından bir tanesidir. Ancak finans merkezleri arasındaki rekabet de giderek artmaktadır. Mesela Dubai çok önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Dolayısıyla yapacak işimiz var. İş ortamımızı yeniden değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer finans merkezleriyle rekabet etmek istiyorsak bu çok önemli rol taşımaktadır. Bunun için yönetmelikler ve vergilendirmede değişikliğe ihtiyacımız var. Bunun için aynı zamanda ulaştırma ve eğitim tesislerinin artırılması gerekiyor ki öğrenciler için de bir fırsat yaratılabilsin.

Bu projenin gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz. Çünkü İstanbul'un bir finans merkezi olması için yürütülen çalışmalarda siyasi irade var. İstanbul'u ilk etapta bölgesel, daha sonra ise uluslararası bir finans merkezi yapmak için eylem planı hazır. Kriz sonrası dünyada çok kutuplu bir finansal endüstri eğilimi bulunuyor ve potansiyel finans merkezleri arasındaki rekabet hızla artıyor. Bu kapsamda İstanbul ekonomik faaliyet düzeyi, dinamizmi, temsil ettiği bilgi birikimi ve jeopolitik konumuyla öne çıkan merkezlerden birisi. Ancak İstanbul'un potansiyel rakiplerini geride bırakabilmesine yardımcı olmak için kamu, özel sektör ve sivil toplumun bu yönde hep birlikte etkin bir biçimde yol alması büyük önem taşıyor.''

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da 2010'da Avrupa'nın kültür başkenti İstanbul'un, şimdi de finans başkenti olmaya talip olduğunu belirterek, ''Bence çok özel coğrafi konumu ile İstanbul, bölgenin de dünyanın da finans merkezi olabilir'' dedi.

Türkiye'nin bölgesinde demokratik model, küresel istikrar ve barışa katkısıyla bir cazibe merkezi, 2010'daki yüzde 9'luk büyümeyle de bölgenin büyümedeki lokomotif ülkelerinden biri haline geldiğini dile getiren Yırcalı, önemli politikaların ortaya çıkarılması ve şekillendirilmesinde de çok önemli rol oynadığını söyledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/eyleme-planlamaya-ve-ongoruye-ihtiyacimiz-var_87121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!