Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Fabrikayı İşçilerle Verin’

Başbakan Erdoğan’a çağrıda bulunan Altınok Öz, “Kartal Cevizli’deki TEKEL fabrikasını işçileriyle birlikte bize verin. TEKEL kampusu Kartal halkının malıdır” dedi. Öz, üniversite kurulması düşünülen arazide Bizans dönemine ait çok sayıda tarihi eser olduğunu ve bölgede yapılacak inşaatlarla ağaç katliamı yaşanacağını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
‘Fabrikayı İşçilerle Verin’

Kartal Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Dr. Altınok Öz, “İzmir ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri TEKEL işçilerini bünyesine alsın” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak “Kartal Cevizli’deki TEKEL fabrikasını işçileriyle birlikte bize verin. TEKEL kampusu Kartal halkının malıdır” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu Yakası Bölge Temsilciliği’nce geçen hafta sonu düzenlenen “Özelleştirilen Kamu Varlıklarının Geleceği ve Cevizli TEKEL Alanı” konulu foruma katılan Kartal Belediye Başkanı Öz, Başbakan’ın TEKEL işçilerine yönelik sözlerini anımsatarak “İzmir TEKEL’i İzmir Büyükşehir’e veriyorsanız, Diyarbakır TEKEL’i Diyarbakır Büyükşehir’e veriyorsanız, kararlıysanız, diyorum ki, Kartal Belediyesi projeleriyle burayı istiyor. İşçileriyle biz almaya talibiz” dedi.

‘Tarihi eserler çıkarılıyor’

Kartal Cevizli fabrikasına yapılması planlanan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne karşı olduklarını dile getiren Öz, özetle şunları dile getirdi:

“Bugün Cevizli’deki arazinin satışı için ‘10 bin işçinin çıktığı yere 10 bin talebe gelecek. Bunlar da bölge halkına para getirecek refah getirecek’ diyorlar. Yok böyle bir şey. Üniversite olabilir burası. Ama devlet üniversitesi olabilir. Buraya özel üniversite kurmaya kalktığınız zaman, kâr amacı güden özel bir işletme haline gelir. Sistem Antalya’daki oteller gibi her şey dahil programa döner. Kampusun içinde, öğrenci her türlü ihtiyacını görürse, Cevizli’ye, Orhantepe’ye, esnafa, halka buranın ne faydası olur. Arazide manolyadan çama, sedire, palmiyeye kadar her türlü ağaç var. Bu ağaçları yaşlarıyla tespit ettik. Bu ağaçlar da kesilmek isteniyor. Futbol sahasını istemiyorlar. Kapalı spor alanlarını istemiyorlar. Amaçları daha fazla inşaat yapabilmek. Niyetleri kötü. Niyet üniversite kurmak değil. Uyarıyorum. Arazide ayrıca geç Roma, erken Bizans dönemi kalıntılarının çıkarılması için de çalışıyoruz. Kazı için Anıtlar Kurulu’ndan Kartal Belediyesi olarak buradaki kazının tüm masraflarını da üstlendik.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/fabrikayi-iscilerle-verin_77063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!