Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Faiz Yüzde 2'ye Çıkınca Belediye Kooperatifi Ucuz Ev İçin Umut Oldu

Konutta yüzde 2'ye çıkan kredi faizleri, kira öder gibi ev taksiti ödeme hayallerine gölge düşürdü. Özel sektördeki projelerden en az 100 bin YTL'ye ev almak için ayda 2 bin YTL'yi gözden çıkarmak gerekirken belediye kooperatifleri ayda 300 YTL taksitle ev sahibi olma imkânı sunuyor.

Referans Gazetesi
1


onutta yüzde 2'ye çıkan kredi faizleri, kira öder gibi ev taksiti ödeme hayallerine gölge düşürdü. Özel sektördeki projelerden en az 100 bin YTL'ye ev almak için ayda 2 bin YTL'yi gözden çıkarmak gerekirken belediye kooperatifleri ayda 300 YTL taksitle ev sahibi olma imkânı sunuyor.

Konut kredilerinde aylık faizlerin yüzde 2'ye çıkması, kira öder gibi taksit ödeyerek ev halma hayallerini bitirdi. TOKİ ve Kiptaş'ın alt gelir grubuna yönelik projelerinin haricinde özel sektörde devam eden konut projelerinden en az 100 bin YTL'ye ev almak için en uzun vadelerde bile ayda 2 bin YTL'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak yapı kooperatifi kuran kimi belediyeler hâlâ ayda 300-350 YTL taksitlerle konut sahibi yapabiliyor. Ara ödemenin olmadığı ve ödemede 72 aya kadar vade yapılan bu tür projelerde değişen rakamlarda peşinat ile kura çekilişinde para yatırılması yeterli oluyor. Çerkezköy Kızılpınar Belediyesi, Silivri Çanta Belediyesi ve Konya Karatay Belediyesi'nin konutlarında aylık taksitler 6 ayda bir enflasyon oranında artırılıyor.

Çerkezköy'de konut çekilişi ağustosta
Çerkezköy Kızılpınar Belediyesi 120 metrekare büyüklüğündeki konutları toplam 61 bin 900 YTL bedelle satıyor. 72 aya kadar taksit yapılan ve aylık ödemeleri ortalama 310 YTL'yi bulan konutlar için 7 bin 400 lira peşinat yatırılması gerekiyor. İlk etabında bulunan 456 konut için 20 Ağustos 2006'da noter huzurunda kura çekilecek. Kura çekilişine katılmak için 10 bin YTL yatırılması gerekiyor. Etap etap teslim edilecek projede kura çekilişleri şubat ve Ağustos 2007 tarihlerinde tekrarlanacak. Konutların tesliminde 23 bin YTL için banka kredisi kullandırılacak. Çerkezköy'e 3 km ve Çorlu'ya 18 km uzaklıkta bulunan projede 1. etap 2. kısım konutları 9 ay, 1. etap 1. kısım konutları 15 ay, 1. etap 3. kısım konutları ise 21 ay içinde teslim edilecek. Kayıtların devam ettiği projeye yeni katılacak olanların geriye dönük olarak ocak ayından bu yana gelen taksitleri toplam olarak ödemesi isteniyor. Projede ocak-haziran döneminde aylık taksitler 299 YTL seviyesindeydi.

Yetkililer alışveriş merkezi, oyun alanı, çocuk parkı, spor sahası gibi sosyal tesislerin de bulunacağı projede yer alan 146 konutun bu yıl kasım ayında teslim edileceğini, kalan 150'sinin 2007 ağustos ayında, 160 konutun da 2007 yılı kasım ayında teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Kınalı'da ikinci etap başlıyor
Silivri Kınalı'da Çanta Belediyesi 9 bin kişinin yaşamasını planladığı Çağdaşkent'in bin 500 konutluk ilk etabına gördüğü yoğun ilgi üzerine bin 500 konutluk ikinci etabı için ön kayıt sürecini başlattı. Deniz manzaralı konutlar için ilk etapta 60 ay olan vade 72 aya çıktı. İkinci etaptaki konutların aylık taksiti 295 YTL tutarında. 6 katlı, yüzme havuzlu binaların ikinci etabı için projelendirme tamamlanmadı ama belediyenin kendi arsasının üzerine yapacağı konutları 24 ayda tamamlaması bekleniyor. Konutlar için 6 bin 500 YTL peşinat ve kura çekilişinde 8 bin 500 YTL yatırılması gerekiyor. Çağdaşkent'te inşaatının yüzde 85'i tamamlanan ilk etap konutlarının tapuları önümüzdeki hafta içinde teslim edilecek.

Konya'da 10 bin toplu konut inşa etmeyi hedefleyen Karatay Belediyesi, 27 ayda 6 ayrı kooperatif kurarak toplam 2 bin 556 konut üretti. Bahçelievler Konut Yapı Kooperatifi 140, Akkonut Konut Yapı Kooperatifi 184, Akbel Konut Yapı Kooperatifi 312, Akhüyük Konut Yapı Kooperatifi 780, Akabe Siteleri Konut Yapı Kooperatifi 600 ve Akabe Siteleri 2. etabında 540 dairenin temelleri atıldı. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli söz konusu projelere 3 bin 260 kişinin başvurması nedeniyle 12 ayrı bölgede daha konut üretmeyi kararlaştırdıklarını söyledi. Peşinat olarak 3 bin YTL yatırılması gereken projelerde aylık aidatlar 200-300 YTL arasında değişiyor. Mehmet Hançerli, toplu konut projeleri ile konut açığının giderilmesi kadar ilçenin modern bir yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini belirterek "Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği belediyemiz öncülüğünde kurulan kooperatiflerle ekonomik, güvenilir ve sağlıklı yerleşim alanları meydana getirmiş oluyoruz. Özellikle dar gelirli ailelere yönelik olarak 10 bin konut hedefine ulaşmak istiyoruz" dedi.

Bursa Osmangazi Belediyesi'nden 912 adet konut
Kimi belediyeler konut üretimini inşaat kooperatifleri ile gerçekleştirirken kimi belediyeler ise TOKİ ile işbirliğine gitti. TOKİ ile birlikte proje üreten Bursa Osmangazi Belediyesi de bunlardan biri. Belediye yönetimi, Yunuseli’nde 912 adet sosyal konut üretiyor. Bu konutlardan dar gelirlileri hedefleyen 84 metrekare büyüklüğündeki 336 adedi 8 Temmuz'da yapılacak noter çekilişi ile sahiplerini bulacak. Toplam 336 daireye 3 bin 915 kişi başvurdu. Fiyatları 40 bin ile 52 bin YTL arasında değişen konutların inşaatı 2 ay önce başladı. Sözleşme gereği 18 ay içinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, konutları öngörülenden daha kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi. Konutlara başvuracak olanlarda en az 3 yıl Osmangazi’de oturma şartı, üzerine kayıtlı hiçbir gayrimenkulün bulunmaması ve gelirin 765 YTL'nin üzerinde olmaması şartları aranıyor. Belediye olarak alt gelir grubunu ilgilendiren başka projelerinin de olacağını belirten Altepe, Yunuseli projesi kapsamında belediyeye geçecek olan 180 konutu da satacaklarını söyledi. Emlak piyasasındaki gelişmelerin, özellikle dar gelirli kesimin ev sahibi olmasını zorlaştırdığını belirten Recep Altepe, kâr amacı gütmeyen bu tür projelerin, bu konudaki açığa merhem olacağını öne sürdü.

Bu arada yine TOKİ'nin işbirliği ile Adıyaman Esentepe'de yapılan 72 konutun Mayıs 2007'de teslimi planlanıyor. 240 ay vade yapılan 61 metrekarelik konutların fiyatı 33 bin 400 YTL'den başlıyor. Kütahya'da yapılan 64 metrekarelik 180 konutun fiyatı 31 bin 400, 84 metrekare büyüklüğündeki 280 konutun fiyatı ise 41 bin 200 YTL'den başlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faiz-yuzde-2ye-cikinca-belediye-kooperatifi-ucuz-ev-icin-umut-oldu_46855.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çerkezköy belediyesinin yaptığı yeni inşaat projeleri hakkında bilgi rica ediyorum. konut almak için YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!