Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Faizlerin Düşmesi Emlak Sektörünü Uyandırdı

1998 krizinden sonra durgunluk yaşayan emlak sektörü, 2004 yılında faizlerin düşmesi ile birlikte canlanmaya başladı. Yatırım sahipleri, fai

Ticaretb>1998 krizinden sonra durgunluk yaşayan emlak sektörü, 2004 yılında faizlerin düşmesi ile birlikte canlanmaya başladı.

Yatırım sahipleri, faizlerin yüzde 60’lardan yüzde 25’lere düşmesi ile birlikte paralarını konuttan yana kullanmaya başladılar, bu da emlak sektörünün tekrardan hareketlenmesini sağladı. Re/Max Genel Müdürü Murat Goldştayn, “Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de bir canlanma var. En belirgin göstergelerden biri de, bankaların konut kredi faiz oranlarını TL. ve dolar bazında düşürmesi ile halkın uzun vadeli konut kredilerine ilgisi daha da arttı. 2004 yılı emlak sektörü için çok daha iyi olacak” dedi.

Emlakçılar için getirilen yeni standartların, sektörün gelişiminde ve profesyonelleşmesinde atılan önemli bir adım olduğunu vurgulayan Murat Goldştayn şunları söyledi: “Standartlar arasında bizce en önemlisi, emlak komisyonluğunda bulunacak kişilerin, ilgili meslek kuruluşlarınca düzenlenecek kursları bitirmeleri ve emlakçılar odasına üye olmalarıdır. Türkiye’de, devletin bu sektöre yapmış olduğu ilk yatırım. Ve bunun altyapısını oluşturmak çok da kolay değil. Çünkü, Türkiye’de 200 binden fazla emlakçı olduğu tahmin ediliyor. Birden varolan bu sistemin eğitimini ve standartını sağlamak zor.” 30 yıllık kredilerin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne kabul edilmesi ile daha kısa zamanda gerçekleşeceği inancında olduklarını belirten Goldştayn, Türkiye’de 2000 yılında da bankaların 15-20 yıl vadeli krediler verebildiğini, o dönemde Re/Max’in Garanti Bankası ile yaptığı anlaşma çerçevesinde birçok müşterisine kredi kullandırdığını söyledi. Ayrıca Goldştayn, 2004 yılı göstergelerinin ekonominin daha iyi bir seyir izleyeceği yolunda olduğunu, 2005 yılında kredi faiz oranlarının düşerek vadelerin uzayacağını vurguladı. Garanti Bankası ile başlattıkları projeden de bahseden Goldştayn, Bonus card projesi ile Re/Max’e hizmet bedeli ödeyen müşterilerin, bu bedelleri taksitle ödeyebileceklerini belirtti. Re/Max’in Türkiye genelinde 86 ofisi olduğunu söyleyen Murat Goldştayn, “Hedefimiz, 2004 yılında 100 ofise ulaşmak. Doğu Anadolu’da en son Elazığ ofisinin açılışını yaptık. Doğu illerindeki çalışmalarımıza 2004 yılında daha da yoğunluk kazandıracağız. Çünkü, bu bölgelerin sektörel anlamda bize ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

25 FRANCHISE’A ULAŞTIK

Century 21 Pazarlama Müdürü Okan Koç, Amerika merkezli Century 21’in Türkiye’de 2 yıl gibi kısa süredir faaliyet göstermesine rağmen, 25 franchise (bayi) alt yapısına ulaştığını belirtti. Emlak sektörünün 2004 yılında büyüyeceğinden bahseden Koç, son 3 aylık dönemde insanların emlak alma konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi. Koç, 2004 yılının tüm sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de parlak bir yıl olacağını belirterek, bunun önemli bir göstergesinin sadece Ocak ayı içerisinde, Century 21’in 3 yeni franchise’ı ofis sistemine kattığını vurguladı. Emlakçılar için getirilen standartlara da değinen Koç, “Century 21 olarak emlak sektörü için getirilen standartları olumlu buluyoruz. Emlak sektörünün profesyonel anlamda ele alınıp, yetişmiş iş gücü ile müşterilerine hizmet veren bir sektör olması önemli” dedi. 2004 yılı içerisinde Century 21’in İstanbul dışında yapılanacağını belirten Koç, şunları kaydetti: “Century 21 olarak hedefimizi büyük tutarak, emlak sektöründe lider firmalar arasında yer almayı istiyoruz. 2004’ü önemli bir çıkış yılı olarak görüyoruz. Çünkü; tüketicilere yoğun pazarlama faaliyetleri ile daha yakın olacağız. Anadolu’da alışveriş merkezlerindeki aktivitelerimiz ile hem Century 21 ağımızı hem de franchise’larımızı tüketicilerimizle buluşturacağız.” İpoteğe dayalı 30 yıllık konut kredisinden de söz eden Koç, bu krediye yurtdışında ‘mortgage’ denildiğini, bu sistem ile kira öder gibi ev sahibi olunabildiğini söyledi. Ayrıca, Century 21’in dünyada mortgage sistemiyle birçok kişiyi ev sahibi yaptığını belirten Koç, “Century 21 Türkiye’de bu sistemi kurma ve uygun koşullarla ev sahibi yapma yolunda bankalarla işbirliği yapıyor. Buradaki en önemli konu ise uzun dönemli kredinin Türkiye’de tam oturmamış olmasından dolayı, insanlar uzun dönemli borçlanma konusunda tedirginler” diye konuştu.

EMLAK SEKTÖRÜ İÇİN İYİ BİR YIL

United Milliennium Gayrimenkul Yöneticisi Ramazan Deniz, “2004 yılında faizlerin ve doların düşmesi ile birlikte yatırımcı emlak sektörüne yöneldi. 2004 yılı emlak sektörü için iyi bir yıl olacak” dedi. United Milliennium’un 1995 yılından beri emlak sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Deniz, 2003 yılı içerisinde 105 adet daire sattıklarını ve 217 daireyi de kiraladıklarını, ayrıca 7 bin müşteriye de sahip olduklarını söyledi. Emlak sektörü için getirilen yeni standartlara da değinen Deniz, “Emlak sektörüne getirilen yeni standartlara göre, emlakçının eğitim alması gerekiyor. Ayrıca, emlak sektörü ile ilgili olarak, bünyemizde 3 aylık bir kurs da veriyoruz. İstanbul’da bulunan 6 şubemizi de sürekli olarak denetliyoruz” diye konuştu. 2004 yılı içerisinde uygulamayı düşündükleri bir projeleri olduğuna değinen Deniz, şunları söyledi: “Uygulamayı düşündüğümüz projede; kiracıların, kiralama masraflarını düşürmeyi amaçlıyoruz. Bir kiracı evi kiralarken, öncelikle yüzde 12 komisyon ücreti ödüyor. Daha sonra nakliye ücreti, depozito ve dairenin masrafı derken, ev kiralamak pahalıya mal oluyor. Biz, Türkiye’de ilk defa uygulamaya koyacağımız projede, sadece kiracıdan alınan yüzde 12’lik komisyon ücretini, ev sahibinden almayı düşünüyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/faizlerin-dusmesi-emlak-sektorunu-uyandirdi_9046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!