Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Faizsiz Konut Şirketleri için Tasfiye Komisyonu Kuruldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2 Temmuz’da tasfiyesine karar verdiği 21 faizsiz konut şirketi için tasfiye komisyonu kuruldu.

yapi.com.tr
Faizsiz Konut Şirketleri için Tasfiye Komisyonu Kuruldu

Faizsiz konut sistemi ile ilgili yasanın 7 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından BDDK şirketler için intibak sürecini başlattı ve 7 Nisan 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları şartını getirdi. 35 şirketten 21’inin yasadaki şartları taşımadığının görülmesinin ardından bunlarla ilgili tasfiye süreci başlatıldı.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre; Tasfiye süreci başlayan firmaların, sektördeki toplam 400 bine yakın müşteri sayısının yüzde 10’una sahip olduğu belirtilirken, firmaların faaliyet süresinin de ortalama bir yıl olduğu kaydedildi.

Tasfiye sürecine alınan 21 şirketin; finansman dönemindeki müşterilerden gerçekleştirilecek tahsilatlar ve şirketlere ait varlıkların satışı ile tasarruf dönemindeki (tahsisatı/teslimatı henüz yapılmayan) müşteriler tarafından yapılan ödemelerin iadelerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre, tasfiye kararının ardından tasfiye komisyonu üyelerinin atama işlemleri yapıldı. 21 şirket için tasfiye komisyonu üyelerinden oluşan dört ayrı alt komisyon oluşturuldu. Kaynakların verdiği bilgiye göre, genel hükümlere göre tasfiye edilecek söz konusu şirketlerin tasfiye halinde olduklarını belirtecek şekilde düzenlenmiş ticaret ünvanları ile şirketler özelinde atanan tasfiye komisyonu üyelerinin yetkilendirilmeleri ilgili ilanlar ticaret sicil gazetesinde yayımlandı.

BDDK, başvuran 35 şirketten 21’ini tasfiyeye alırken, 8 şirket iradi tasfiyeye yönlendirildi. 6 şirketle de intibak süreci devam ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faizsiz-konut-sirketleri-icin-tasfiye-komisyonu-kuruldu_186225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!