Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih Dökümhanesi'ni İlgisizlik Yok Etti

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sırasında Demirköy'de döktürdüğü dev topların imal edildiği tarihi dökümhane kaderine terk edildi. Kırklareli'nin Demirköy ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet'in dökümhanesi, çobanların hayvanlarını otlattığı sahipsiz bir yer haline geldi. Geçmişi Roma ve Bizans dönemine uzanan, top, gülle, örs, mızrak ucu gibi

Sabah Gazetesi
Fatih Dökümhanesi'ni İlgisizlik Yok Etti

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sırasında Demirköy'de döktürdüğü dev topların imal edildiği tarihi dökümhane kaderine terk edildi. Kırklareli'nin Demirköy ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet'in dökümhanesi, çobanların hayvanlarını otlattığı sahipsiz bir yer haline geldi. Geçmişi Roma ve Bizans dönemine uzanan, top, gülle, örs, mızrak ucu gibi savaş aletlerinin yapıldığı "Fatih Dökümhanesi" açık hava müzesi olacağı günleri bekliyor.

Sadece yöre halkının bildiği yolu olmayan dökümhanede, kazı çalışmaları bugüne kadar iki başkan eskitti. Prof. Dr. Zülküf Yılmaz'ın ardından kazı başkanlığına getirilen Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Günhan Danışman'ın da bir süre önce ölmesi üzerine kazı alanı, güneş ışınları ile şiddetli rüzgar ve yağışlara karşı korunması için özel alaşımlı örtüyle kapatıldı. Ancak bir süre sonra bu örtünün yer yer yırtıldığı, bazı bölümlerinin açılarak içine çöplerin atıldığı görüldü. Tarihi dökümhanede acı bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. İstanbul'un fethi sırasında 13 bin maden işçisi, 400 baş maden eriticisi ve binlerce askerin çalıştığı dökümhanede meydana gelen patlamada yanarak ölen işçilerin mezarlarının da yakın tarihte yok olduğu ortaya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-dokumhanesini-ilgisizlik-yok-etti_70409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!