Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih Heykeli Yarışması Ertelendi, Uluslararası Olacak

‘Bakanlığımız, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğiyle Kadıköy mendireğine konuşlandırılması planlanan Fatih Sultan Mehmed anıt heykel uygulaması değerlendirme ve seçme jürisi 06.07.2005 Çarşamba günü Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde toplanmış ve aşağıda belirtilen kararı oybirliği ile almıştır'

HürriyetATİH SULTAN MEHMED heykeli yarışma jürisi toplandı ve aşağıdaki karara vardı:

‘Bakanlığımız, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğiyle Kadıköy mendireğine konuşlandırılması planlanan Fatih Sultan Mehmed anıt heykel uygulaması değerlendirme ve seçme jürisi 06.07.2005 Çarşamba günü Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde toplanmış ve aşağıda belirtilen kararı oybirliği ile almıştır.

Fatih Sultan Mehmed anıt heykel uygulamasına katılan 5 heykeltıraşın 7 projesinin her biri müstakilen, jürimiz tarafından değerlendirilmiş, katılımcı heykeltıraşların maket proje tasarımlarında, her maket proje, amaca uygunluk, plastik, şehir silueti ve fonksiyonellik yönünden değerlendirilmiş, her biri çeşitli yönleriyle başarılı bulunmasına rağmen, hiçbir proje bütünüyle yukarıda belirtilen kriterler itibariyle uygulamaya değer bulunmamıştır.

Konuyla ilgili çalışmalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde aynı şekilde devam edecektir.’


* * *

Şimdi önümüzde bu konuyu yeniden biçimlendirecek, yönlendirecek bir zamanımız var. Anıt-heykel en geç 2006’nın sonunda tamamlanacak.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, bu heykelin iyi bir yere konulması için eski yerinde ısrar etmeyeceğini belirtti. Gerçekten de üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, yalnız heykeltıraşlar değil, görsel sanatlarla ilgili yetkililer, sanatseverler bu konuda düşüncelerini söylemeliler.

Müdürlük, heykelin 1/1 ölçeğinde maketini istemekten vazgeçti. Bundan çok daha küçük bir ölçekte maket isteyecekler.

Şartname yeniden düzenlenecek, tartışmalar da göz önüne alınacak.

Ertelemeyle birlikte, yarışmanın niteliği de değişiyor. Çünkü yarışma uluslararası bir kimlik kazanıyor. Böylece Fatih Sultan Mehmed heykeli için dünyanın tanınmış heykeltıraşları başvurabilecek.

Sanırım o zaman jüri üyelerinin bir bölümünün yabancı heykeltıraşlar ya da sanat tarihçileri arasından seçilmesi gerekecek. Heykelin yerleştirme konumu da söz konusu olduğundan belki bir mimar da bu jüride yer almalı.

Yalnız bu konuda düşüncelerini belirtecek okurlarımızın daha kapsamlı düşünebilmeleri için bu anıt-heykelin niteliği konusunda biraz bilgi vermeliyim.

Anıt-heykel sadece bir platform üstüne konulan bir heykelden ibaret olmayacak, dönemle ilgili bilgilerin verildiği sürekli bir video gösterisi yapılacak, ses ve ışık gösterisi düzenlenecek.

Gerçekten de konulacağı yerden heykelin kendisine, ışıklandırılmasına, seslendirilmesine kadar herkes düşüncesini söylemeli. Çünkü bu anıt-heykel; düşünüldüğü, tasarlandığı gibi bir kompleks biçiminde inşa edilecekse, 3 ila 7 trilyon arasında bir harcamayı gerektiriyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-heykeli-yarismasi-ertelendi-uluslararasi-olacak_30104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!