Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Fatih Heykelinin Yeri Otağtepe'dir'

Eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Haydarpaşa'ya dikilecek heykel için, "Heykelin yeri Fatih'in otağını kurduğu yerdir" dedi.

Vatan
'Fatih Heykelinin Yeri Otağtepe'dir'

br/> Haydarpaşa'ya yapılması planlanan kongre merkezi projesi ve dikilecek Fatih Sultan Mehmet Heykeli konusunda tartışmalar sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde iki proje hazırlatan Bedrettin Dalan da, konuyla ilgili olarak, "Fatih heykelinin yeri Haydarpaşa mendireği değildir. Ben iki tane birbiriyle yüz yüze gelecek, aynı büyüklükte heykel planlamıştım. Bunlardan biri, Rumelihisarı'nın arkasındaki Fatih'in otağını kurduğu ve oradan da kalkıp, yandaki tepede duasını okuduğu Duatepe ve Otağtepe'ye konulacak Fatih Heykeli'ydi. Dolayısı ile Fatih heykelinin dikileceği yer orası olmalıdır. Başka yer aramaya gerek yok, yer hazırdır" dedi.

Nakkaştepe'ye Atatürk heykeli

Diğer heykel projesi olan Atatürk Heykeli'ni de Nakkaştepe'ye dikmeyi planladıklarını söyleyen Dalan, zamanında planlanan eski müze projelerini de şu sözlerle dile getirdi: Fatih Heykeli'nin altına bir Fetih Müzesi, Atatürk Heykeli'nin altına da Cumhuriyet Müzesi yapılacaktı. Fatih heykelinin altına, "Bizim Hakikat Kıldığımız Yere Onların Rüyası Bile Ulaşamaz", Atatürk Heykeli'nin altına da, "Geldikleri Gibi Giderler" yazılacaktı. Her iki söz de istanbul için söylenmiş ve aynı anlamı içeren sözlerdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-heykelinin-yeri-otagtepedir_32992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!